Jste zde

FAQ - užívání ájurvédských přípravků

Zde najdete odpovědi na časté dotazy týkající se správného užívání, přípravy či kombinování ájurvédských přípravků, které vychází z dotazů našich zákazníků. Pro snadnější orientaci jsou otázky a odpovědi řazeny do několika okruhů.

Pokud je váš dotaz specifičtější a potřebujete se zeptat na užívání konkrétního přípravku ve vašem individuálním případě, kontaktujte nás emailem nebo telefonicky.

  1. Ájurvédské čaje - příprava, užívání, kombinace více čajů

  2. Ájurvédské elixíry - příprava, užívání, kombinace více elixírů

  3. Ájurvédské zdravotní kúry

  4. Ájurvédské nápoje

  5. Ájurvédské ovoce

  6. Kombinování ájurvédských přípravků

  7. Obecné dotazy

1. Ájurvédské čaje

Himálajské byliny je především potřeba nechat alespoň 3–5 minut povařit, a ne je pouze louhovat. Bylinné směsi jsou připravené z různých částí rostlin (kořenů, oddenků, stonků, kůry, listů, květů, semen a plodů), které potřebují projít varem, aby byl odvar opravdu účinný. Na jednu čajovou lžičku směsi (cca 2g) počítejte 250 ml vody. Takto připravený odvar má silnější působení, jemnější chuť (odlišné chutě obsažených bylin se lépe promísí) a příznivěji ovlivňuje trávení, které je důležité pro správné vstřebávání prospěšných výtažků z himálajských bylin.
Pokud užíváte bylinný čaj spíše k udržení nebo podpoření stávající dobré zdravotní kondice, čaj vařit nemusíte a jen přelijte 1 čajovou lžičku bylinné směsi 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat (ideální způsob v případě Ájurvédských relaxačních čajů). Pokud ovšem spoléháte na hlubší zdravotní účinek čaje, je povaření bylinné směsi nutné. Doporučujeme uvařit si ho doma a přelít do termosky, kterou si můžete vzít sebou do práce nebo na cesty. Čaj se tím zároveň uchová neustále teplý.
Pro optimální působení bylinného odvaru obecně platí, že pijeme čaje vždy teplé nejlépe ráno před snídaní, během dne jednu hodinu před jídlem a večer před odpočinkem. Můžete také následovat několik dalších doporučení. Byliny na regeneraci, osvěžení, povzbuzení a dýchací cesty je nejlepší užívat nalačno ráno po probuzení. Byliny s detoxikačními účinky na pročištění je dobré užívat nalačno ráno a večer před odpočinkem. Byliny na zlepšení střevní činnosti, vyměšování, funkce močových cest a reprodukčních orgánů je nejlépe užívat jednu hodinu před jídlem. Byliny na podporu jater, sleziny, žaludeční činnosti, trávení a zažívání je možné užívat před či po jídle. Byliny, které snižují napětí a bolest hlavy, podporují mozkovou a srdeční činnost je možné užívat po jídle. Byliny podporující odpočinek a dobrý spánek je třeba užívat jednu hodinu před spaním.
Standardní dávkování jsou 2 - 3 šálky denně. V případě potřeby nebo akutnosti (např. při nachlazení nebo zažívacích potížích) lze ale čaje užívat ve větším množství a vypít až 1,5 litru denně. Pro ulehčení přípravy si můžete uvařit větší množství bylinné směsi najednou a buď uchovat tekutinu teplou v termosce nebo si čaj přihřát v hrnci.
Specifická chuť každého čaje je součástí terapeutického působení a odpovídá ájurvédským vlastnostem šesti chutí. Proto doporučujeme nepřidávat žádná sladidla, ale pokud není ve vašich silách čaj jinak vypít, můžete si přidat menší množství medu.
Ne, to není možné. Čaje nelze vařit najednou, každá bylinná směs je určena na konkrétní problém a když se smíchají, zanikne specifický účinek každého z nich a nebude tedy fungovat ani jeden. Nejprve je potřeba vyřešit jeden problém a po té další. K uzdravení je potřeba také trpělivost.
Jednotlivé části bylin (květy, plody, semena, stonky, listy, kůra, oddenky a kořeny) se cíleně rozemílají na jemné části, aby mohlo dojít k jejich homogennímu promísení, které zaručuje nejkvalitnější účinnost ájurvédských směsí. Jedná se o tradiční ájurvédský proces zpracování.
Byliny, které vyluhujete a jsou na dně šálku, nepijte. Jejich zdravé výtažky jsou v tekutině - bylinném odvaru, který ájurvédská medicína nazývá kvatha. Buď vypijte čaj a byliny nechte na dně, kde se usadí, nebo si ho přeceďte, pokud vás tam kousky bylin ruší.
Ano, organismus reaguje na teplou tekutinu lépe, protože odpovídá teplotě vnitřního prostředí a je tedy pro tělo příznivá. Zdraví prospěšné výtažky z bylin se pak lépe vstřebávají.
Čaje se užívají do té doby, než se obnoví kýžené funkce organismu. Záleží to tedy na povaze zdravotního problému. V případě např. akutních zažívacích potíží či dočasného nachlazení, stačí užívat čaj několik dnů. V případě dlouhodobějších chronických potíží nebo očistných či regenerujících bylinných směsí užívejte čaj po dobu 1–3 měsíců v souladu s denním dávkováním (2-3x denně) a po spotřebování každého 100g balení udělejte týdenní pauzu.
Každý ájurvédský čaj je vyváženou směsí více druhů bylin, přičemž žádná z nich není obsažena v takovém množství, aby v dlouhodobém měřítku ovlivňovala organismus na základě svého jednostranného působení. Účinek ájurvédského čaje je vytvořen vzájemným synergickým působením obsažených bylin. Ájurvédské čaje můžete tedy užívat dlouhodobě, nezapomeňte však po spotřebování každého balení udělat týdenní pauzu.
Ano, protože ájurvédské byliny nepůsobí pouze na akutní zdravotní potíže, ale mají také preventivní účinek.
Ano, ale není dobré jich užívat příliš mnoho najednou a také záleží na tom, jaké to jsou. Doporučujeme užívat maximálně dva čaje zároveň (při pravidelném užívání 2-3 šálků denně). Více čajů lze střídat v denním či týdenním režimu, pokud je používáme při akutnějších zdravotních potížích (např. Tulsi, Dalchini, Katphala či Nagara při nachlazení a poklesu imunity). Pokud užíváme více druhů čajů najednou, pijeme je vždy odděleně s odstupem jedné hodiny. Není ovšem vhodné současně kombinovat čaje, které napravují funkci klíčových tělesných orgánů, např. jater (Kalamegha), ledvin (Varuna) apod. V tom případě je potřeba užívat nejprve jeden čaj a poté druhý.
Tento čaj je důležité pít několik dní před menstruací a pak v průběhu cyklu.

2. Ájurvédské elixíry

1 čajovou lžičku (cca 5 g) užívejte 2–3x denně na lžičku a nechte rozpustit v ústech s douškem vlažného mléka/rostlinného mléka, vody nebo ájurvédského čaje, pokud ho užíváte v rámci ájurvédské zdravotní kúry spolu s elixírem. Z elixíru si můžete také připravit nápoj: 1 čajovou lžičku rozmíchejte ve 250 ml vlažného mléka či vody. Pro jejich optimální působení je užíváme před jídlem.
Ideální je užívat elixíry alespoň 1 hodinu před jídlem.
To záleží na povaze zdravotního problému. Jedno balení (200g) vydrží 10-14 dní, doporučujeme tedy ve většině případů (pokud se nejedná o akutní onemocnění, které do té doby odejde) spotřebovat alespoň dvě balení. V případě závažnější nápravy tělesného nebo psychického zdraví je zapotřebí užívat elixíry v dlouhodobějším režimu v rozmezí 1-3 měsíců v souladu s denním dávkováním.
V systému ájurvédského lékařství je vlažné či převařené mléko běžnou součástí zdravotních receptů pro své sattvické vlastnosti. Snižuje horkost pitta dóši a uklidňuje rozjitřené emoce. Slouží jako nutriční výživa a přináší zdravou tonizaci organismu lidem s převahou váta dóši. Podporuje tvorbu životní síly ódžas, která je základem zdravého imunitního systému spojeného s dostatečným zastoupením kapha dóši. U lidí s citlivým trávicím systémem či pomalým metabolismem může mléko vyvolávat zažívací potíže v podobě zahlenění, průjmu či nadýmání. V tom případě je vhodné přidat do mléka buď trochu zázvoru, hřebíčku, kardamomu, skořice nebo muškátového oříšku pro zlepšení trávicího ohně. V našem prostředí je nejvhodnější konzumovat kravské mléko především v bio kvalitě.
V případě elixírů je dlouhodobější užívaní žádoucí, protože tehdy dochází k dostatečné výživě tělesných tkání nebo jejich očistě. Po každém měsíci užívání udělejte týdenní pauzu.
Celková chuť každého elixíru je součástí jeho terapeutického působení a záleží na tom, jaké byliny obsahuje. Některé jsou sladší, některé trochu svíravější, hořčí nebo pálivější. Všechny jsou ale díky třtinovému sirupu, který obsahují, především sladší chuti, která umožňuje jejich lepší vstřebávání. Jejich specifická chuť odpovídá ájurvédským vlastnostem šesti chutí a je vnímána velice individuálně podle aktuálního zdravotního stavu a dóšického typu člověka.
Ano, ale doporučujeme užívat maximálně dva bylinné elixíry zároveň. Více elixírů lze střídat v denním či týdenním režimu, pokud je používáme k obnově zdraví při běžných akutních potížích jako je nachlazení či žaludečně-střevní poruchy. V případě takové potřeby lze elixíry použít ve větším množství a spotřebovat až 1 balení za 3 dny.
Mezi elixíry si udělejte odstup minimálně jedné hodiny, vzhledem k tomu, že je každý určen na jiný zdravotní problém.
Ájurvédské elixíry uchovávejte i po otevření při běžné pokojové teplotě.

3. Ájurvédské zdravotní kúry

Přečtěte si náš článek Jak užívat ájurvédské zdravotní kúry. Najdete v ní kromě návodu na užívání jednotlivých kombinací obsažených ájurvédských přípravků také detailnější doporučení, jak upravit svůj režim při podstoupení detoxikační, revitalizující, posilující či regenerující terapie.

Ájurvédskou kúru užívejte 2-3x denně v těchto denních dobách: ráno nalačno, během dne 1h před nebo 1h po jídle a večer před odpočinkem.
Ájurvédská zdravotní kúra se užívá v rozmezí 1 - 3 měsíců. Po každém měsíci je dobré udělat týdenní pauzu. Balení ájurvédských kúr je koncipováno vždy na 1 měsíc. Pokud potřebujete užívat kúru až tři měsíce, je potřeba si kúru objednat třikrát.
Doporučujeme kúru užívat 1h před nebo 1h po jídle.
Ve většině případů jsou kúry míněny na každodenní užívání všech obsažených přípravků. Výjimku tvoří varianta, kdy kúru tvoří 2 různé ájurvédské čaje a 2 různé elixíry (např. Detoxikace od alergenů), v tom případě užívejte nejprve kombinaci 1 čaje a 1 elixíru a druhý měsíc druhého čaje s druhým elixírem, dle návodu u konkrétní kúry a podle akutnosti zdravotního problému. Přečtěte si návod na užívání jednotlivých kombinací ájurvédských kúr v našem článku Jak užívat ájurvédské zdravotní kúry.
Pokud se jedná o ájurvédský  čaj a elixír, můžete je užívat současně ve stejnou chvíli. Pokud kúra vedle čaje a elixíru obsahuje i ájurvédský nápoj, užívejte nápoj kdykoli během dne, kdy na to máte prostor jako podpůrný doplněk k čaji a elixíru.
Ano, můžete. Kúra obsahuje přípravky, které jsou spolu kompatibilní.
Obě možnosti jsou v tomto případě, kdy jedním z elixírů je Chyawanprash, v pořádku. Buď užívejte 2- 3x denně šálek čaje spolu se lžičkou jednoho elixíru a po spotřebování užívejte další druh, nebo můžete užívat ráno s čajem jeden elixír a večer s druhým šálkem čaje ten druhý.
Elixír můžete zapít přímo ájurvédským čajem nebo tradičně rozpustit v ústech s douškem mléka či teplé vody.
Balíčky ájurvédských zdravotních kúr jsou koncipovány na dobu jednoho měsíce. Pokud je chcete užívat déle, je nutné si zakoupit více balíčků.
Kombinaci více ájurvédských kúr nedoporučujeme, protože každá kúra obsahuje minimálně dva druhy přípravků, které je nutné užívat 2-3x denně po dobu alespoň jednoho měsíce. Více kúr najednou během jednoho měsíce by tedy pro tělo bylo matoucí a zatěžující a jejich účinek by se tím snížil. Působení bylin v organismu kromě pravidelnosti potřebuje také dostatečný časový prostor, kdy byliny mohou nerušeně a cíleně působit. Proto je nutné s další kúrou počkat na další měsíc, aby tělo získalo maximální užitek z obou.

4. Ájurvédské nápoje

Pro získání zdravého chutného nápoje rozmíchejte 1 čajovou lžičku (cca 2 g) jemně namleté směsi ve 250 ml teplé vody, přidejte med podle chuti a několik kapek citrónu. Směs lze také přidat do smoothies a čerstvých šťáv.
Rozemletý prášek neboli "churna" se konzumuje přímo v teplé tekutině s vodou. Na rozdíl od instantních nápojů, kdy přídatné látky rozpustí jeho obsah do chemického roztoku, čisté směsi Amalaki nápojů jsou připravovány ve 100% přírodní RAW kvalitě a neobsahují žádné konzervační ani přídatné látky. Jemně namletý prášek se proto ve vodě nikdy nerozpustí. To nejcennější, co nápoj obsahuje, je rozemletá směs bylin, kterou je potřeba v teplé vodě rozmíchat a s přidáním lžičky medu a několika kapek citrónu pak celý obsah vypít. Med se v ájurvédě užívá jako vodič bylinných účinků, které se potom lépe vstřebávají do tělesných tkání. 
Jedno 100 g balení poskytuje 50 šálků horkého nápoje. Tedy 25 dní, pokud ho užíváte dvakrát denně.

5. Ájurvédské ovoce

Vzhledem k uzavíratelnému balení vydrží ovoce minimálně tak dlouho, jako je jeho minimální doba spotřeby.
Ájurvédské ovoce není sířené a neobsahuje žádná barviva ani konzervanty. Ájurvédské plody se nejprve naporcují na menší části, poté ponoří do lehkého přírodního třtinového sirupu, který slouží jako nejlepší přirozené prostředí pro uchování trvanlivosti a na závěr se jen solárně vysuší. Tímto tradičním procesem dochází k zachování maximálního množství všech zdraví prospěšných látek, které ovoce obsahuje a zároveň zůstává šťavnaté a plné chuti.
Ano, ájurvédské ovocné plody jsou během šetrné přípravy ponořeny do přírodního třtinového sirupu, kde se několik minut blanšírují. Je to proces přirozené konzervace, aby ovoce vydrželo déle a nemuselo se deformovat a znehodnocovat chemickou konzervací. Poté se propláchne čistou vodou, aby se odstranil přebytečný sirup a ovoce ho tak obsahovalo co nejméně.  
Obecné doporučené dávkování ájurvédských ovocných plodů je 10 kousků denně. V případě běžného každodenního doplňování vitamínu C vystačí jedno 100g balení na dobu třech dnů. V případě zvýšené potřeby vitamínu C - při poklesu imunity, při nemoci, rekonvalescenci, sportovní výkonnosti či jiném fyzickém a psychickém zatížení je nutné spotřebovat jedno balení denně.

6. Kombinace ájurvédských přípravků

To nedoporučujeme. Je to pro tělo během jednoho měsíce příliš mnoho, aby vědělo, jak na to zareagovat. Užívejte nejprve čaj Prana s elixírem Pranaprash a poté další měsíc kombinaci Jatamansi, prvních čtrnáct dní s elixírem Majjaprash a druhých čtrnáct dní s elixírem Manoprash.
Ano. Výjimkou jsou ale čaje, které jsou určeny k obnově hlavních tělesných orgánů jako je srdce, játra a ledviny. Ty potřebují samostatné působení. Zkombinovat je ale můžete s elixírem, který je určen pro stejný orgán.
Ano, tyto čaje se dají užívat současně, můžete je střídat v denním či týdenním režimu. Další možností by mohlo být také užívání buď čaje Shunthi nebo Triphaly spolu s elixírem Purishaprash nebo Chyawanprash.
Čaj i elixír můžete užívat najednou, protože je to velice vhodná kombinace. Užívejte čaj i elixír současně 2-3× denně. Elixír můžete ájurvédským čajem i zapít. Pokud by ale byl čaj a elixír určený na odlišné zdravotní problémy, poté bychom doporučili nechat mezi nimi odstup alespoň jedné hodiny.
Ano, můžete takový režim zkusit, tyto čaje jsou si v účincích i obsahu bylin poměrně blízké. Větší účinnost by ale měly, pokud by se každý čaj pil alespoň dvakrát denně, proto zvažte, jaký problém vašeho manžela víc trápí a pak lze čaje střídat v týdenním režimu, kdy jeden týden pije 2-3x denně jeden čaj a druhý týden druhý. Ashwagandha je vhodná při nespavosti, stresu a psychickém vyčerpání a je důležité ho pít večer hodinu před spaním. Jatamansi je vhodný při úzkostech, depresích a celkovém psychickém rozrušení.
Užívejte vždy čaj a k němu jeden z elixírů. Ty můžete střídat v denním či týdenním režimu nebo spotřebovat jeden a pak začít s druhým.
Ano, užívejte nejprve měsíc kúru na hubnutí (ráno a večer čaj Vidanga se lžičkou elixíru Medaprash) a během dne si můžete uvařit čaj Jatamansi. Po skončení kúry můžete pít čaj Pitta na harmonizaci celkové psychosomatické rovnováhy.
Čaj Karavi a čaj Nimba můžete střídat v denním či týdenním režimu a k oběma čajům můžete užívat lžičku elixíru Svedaprash.
To nedoporučujeme. Každý imunitní balíček potřebuje svůj prostor na to, aby mohl působit na daný zdravotní problém, a proto je doporučujeme užívat postupně. U těchto tří bychom poradili nejprve dýchací cesty, poté redukci kyselosti a na závěr krásnou pleť.

7. Obecné dotazy

Ano, všechny naše ájurvédské přípravky jsou bezlepkové.

Ze zákona musí být na všech doplňcích stravy uvedeno, že nejsou určené pro děti, těhotné a kojící ženy. Kojícím maminkám ale můžeme nabídnout ájurvédský čaj Medhika, který obsahuje vybranou kombinaci bylin na podporu tvorby mateřského mléka.

Ze zákona musí být na všech doplňcích stravy uvedeno, že nejsou určené pro děti, těhotné a kojící ženy. Těhotným ženám ale můžeme nabídnout ájurvédský čaj Dhanyaka, který obsahuje vybranou kombinaci bylin na podporu dobré psychosomatické kondice během těhotenství.

Ze zákona musí být na všech doplňcích stravy uvedeno, že nejsou určené pro děti, těhotné a kojící ženy. Dětem od tří let ale můžeme nabídnout dětské ájurvédské čaje Gopal, Khana a Bihari s obsahem jemné kombinace bylin na ochranu dětského organismu.