Ájurvédské lékařství zahrnuje ve své praxi dvě různá pojetí zdravotní péče. Jednou z nich je aktivní domácí terapie šamana zaměřená na harmonizaci psychosomatických funkcí, pročištění organismu a posílení imunity. Tento druh léčby zmírňuje příznaky a odstraňuje příčiny onemocnění v jejich počátečních stádiích na základě ustanovení rovnováhy třech biologických energií (dóš), zdravého fungování sedmi tělesných tkání (dhátus), pravidelného vylučování odpadních toxických látek (áma) a harmonického metabolismu neboli trávicího ohně (agni).
Pro koho je domácí terapie šamana vhodná?
Domácí zdravotní terapie šamana je nejvhodnější pro většinu běžně pracujících zaměstnaných lidí, kteří jsou každodenně vystaveni odpovídajícímu napětí a stresu. Dělí se na sedm očistných metod, které se aplikují podle individuálních potřeb za využití bylinných odvarů (kvatha) a elixírů (avaleha), rozemletých bylin (churna), tinktur a sirupů (asáva & arišta), tablet (guti-vati), olejů (taila), balzámů (guggul) a mastí (lepa):
-
povzbuzení trávicího ohně (dípana)
-
očista a detoxikace (páčana)
-
půst (kšut)
-
regulace tekutin (trit)
-
fyzická aktivita, cvičení a jóga (vjájama)
-
terapie teplem a září slunce (átapa)
-
osvěžení čerstvým vzduchem a dechová cvičení (marut)
Více se dočtete v článku 7 kroků detoxikace podle domácí ájurvédské terapie šamana.
Klinická péče šódhana
Druhé pojetí se nazývá šódhana a představuje náročnější očistný a detoxikační proces pančakarma, který se provádí pouze pod klinickým dohledem zkušeného ájurvédského lékaře. Hlavní odlišností těchto dvou postupů je způsob léčby dóšické nerovnováhy.
Šamana přivádí mírně vychýlené dóši zpět do přirozené rovnováhy, zatímco šódhana odstraňuje přebytečné množství jednotlivých dóš ven z fyzického těla. Šódhana představuje proces odstraňování příčin v případě rozvinutých, dlouhodobějších a chronických onemocnění. Je spojený především s důkladným tělesným pročištěním a celkovou detoxikací organismu. Vytlačuje výrazně zvýšené dóši a odstraňuje nahromaděné toxiny, které zapřičiňují znečištění tělesných tkání (dhátus), cirkulačních cest (srótámsi) a postupný rozvoj nejrůznějších onemocnění.
Hlavní metodou je očistný postup nazývaný pančakarma, po kterém dochází ke zlepšení tělesného a duševního zdraví. Tato tradiční ájurvédská terapeutická procedura se skládá z pěti následujících kroků, které se odehrávají pod dohledem zkušeného ájurvédského lékaře:
- Zvracení (vámana) snižuje kapha dóšu při chronických onemocněních horních a dolních cest dýchacích, kašli, astmatu, rýmě, chřipce, bronchitidě a zahlenění žaludku.
- Užívání projímadel (viréčana) odstraňuje nadbytečnou pitta dóšu při překyselení žaludku, počátečních stádiích žaludečních a dvanácterníkových vředů, alergiích zažívacího traktu, žloutence, kožních onemocněních a vyrážkách.
- Výplach střev (basti) se používá ke snížení váta dóši při neurologických poruchách v případě ochrnutí, obrny, roztroušené sklerózy, zánětech nervů, ischias, bolestech zad a páteře, zácpy, ledvinových kamenů, artritidy či revmatismu.
- Nosní očista (nasja) pomáhá prostřednictvím bylinných olejů uvolňovat oblast nosních a čelních dutin, bolesti hlavy, migrény, oční poruchy a bolesti uší.
- Pouštění žilou (raktamókšan) snižuje pitta dóšu a uplatňuje se především v očistě krve při zvětšení jater a sleziny, kožních onemocněních, vyrážkách, akné a nežitech.