Vylučovací soustava

Močové cesty se skládají z ledvin, močovodů, močového měchýře a močové trubice. Přebytečné množství vody je, jako tekutý odpad přefiltrovaný ledvinami, vylučováno močí. Nadměrné užívání soli způsobuje zadržování vody a oslabuje tím činnost ledvin. Jejich nesprávná funkce se poté nejčastěji projevuje potížemi v oblasti bederní páteře, kolenou a kloubů.

Zdravé vylučování

Z těla se vylučují tři hlavní odpadní látky: moč, stolice a pot. Zdravé vylučování tlustým střevem je základním faktorem správné činnosti váta dóši, vylučování moči je regulováno pitta dóšou a za proces pocení je zodpovědná kapha dóša. Další jemnější odpadní produkty představují výměšky očí, nosu, úst, uší a reprodukčních orgánů. Zcela nejjemnější forma odpadních látek vzniká poté v důsledku buněčného metabolismu.

Ájurvédská medicína věnuje velikou pozornost dobrému a pravidelnému vyměšování, protože mnoho psychosomatických poruch má svůj původ v příliš znečištěném tlustém střevě. Právě tam se odehrává závěrečná fáze trávicího procesu, kdy se do těla vstřebává pránická energie uvolněná z každodenní stravy. Také tekutina je vstřebávána tlustým střevem a prostřednictvím ledvin a močového měchýře poté vylučována z těla v podobě moči. Pravidelná očista a správná funkce tlustého střeva a ledvin je proto velmi důležitá pro dobré tělesné zdraví, duševní rovnováhu a optimistický pocit ze života.

Doporučení pro očistu ledvin najdete v článku Zapojte se do ájurvédské očisty - ledviny & močové cesty.

Vylučovací soustava

VARUNA

Ledviny & močové cesty

119 Kč
-+

APANA

Pro klidnou menstruaci

119 Kč
-+

SHATAPUSHPI

Při absenci menstruace

119 Kč
-+

DHATAKI

Při nadměrné menstruaci

119 Kč
-+

ASHOKA

Hormonální rovnováha

119 Kč
-+

DHANYAKA

Těhotné ženy

119 Kč
-+

MEDHIKA

Kojící ženy

119 Kč
-+