Oběhový systém

Oběhový systém je tvořen centrálním orgánem – srdcem a cévami a zajišťuje cirkulaci krve a lymfy v těle, a tím umožňuje přenos živin do tělesných tkání a odplavování odpadních látek ven. Oběhový systém se dále dělí na kardiovaskulární a lymfatický systém.

Zdraví obou systémů vychází ze zdraví a kvality lymfy a krve, která je tvořena krevní plazmou a krvinkami.

Krev (rakta) umožňuje fyzickou existenci života, rozvádí po těle teplo, okysličuje všechny tělesné tkáně a dodává pokožce zbarvení. Její hlavní složkou jsou červené krvinky, které jako nositelé živin a hemoglobinu zajišťují tělesným tkáním neustálý přísun životní energie. Zdrojem červených krvinek je kostní dřeň, která je spojena s procesem jejich recyklace v játrech a filtrací krve ve slezině.

Plazma (rasa) obsahuje bílé krvinky a tkáňové tekutiny jako je voda, krevní plazma a lymfatická míza. Utváří se z naší každodenní stravy v průběhu dvanácti hodin od požití jídla a zabezpečuje buněčnou výživu pro všechny ostatní tkáně. Během pěti dnů se přeměňuje na krev a stává se nedílnou součástí každé buňky organismu. Proto je třeba dbát na čistotu a kvalitu potravin.

Lymfa je nažloutlá tekutina s podobným složením jako krevní plazma. Vzniká v mezibuněčném prostoru z tkáňového moku a obíhá v mízních cévách jako strážce imunity. Zabezpečuje filtraci škodlivých látek v lymfatických uzlinách a poté je odvádí do krevního řečiště. Mezi lymfatické orgány patří slezina, mízní uzliny, krční a nosní mandle, brzlík, kostní dřeň a slepé střevo.

Doporučení pro péči o kvalitu krve a lymfatickou tkáň najdete v článku Zapojte se do ájurvédské očisty - lymfa & krev.

Oběhový systém

ARJUNA

Srdeční činnost

ARJUNA
119 Kč
-+

VYANA

Prokrvení končetin

VYANA
119 Kč
-+

ABHAYA

Krevní oběh & průchodnost cév

ABHAYA
119 Kč
-+

SARPAGANDHA

Normalizace krevního tlaku

SARPAGANDHA
119 Kč
-+

MARICHA

Povzbuzení krevního tlaku

MARICHA
119 Kč
-+

RANJAKA

Železo & kvalita krve

RANJAKA
119 Kč
-+

NAGARA

Lymfatický systém & imunita

NAGARA
119 Kč
-+