Pohybový aparát

Pohyb organismu zajišťují kosti, klouby, svalstvo a také tuková tkáň, která je vyživuje. Kosti jsou nejodolnější složkou lidského těla. Přetrvávají celá staletí a obsahují v sobě karmickou informaci našeho života.

Bolesti zad a psychický stres

Svaly zajišťují harmonickou pohyblivost, svalovou koordinaci, cirkulaci tekutin a ochranu tělesných orgánů. V důsledku duševního stresu nebo nahromaděných emocí úzkosti, melancholie a hněvu dochází ve svalech k napětí a ztuhlosti, což je častou příčinou bolestí zad v oblasti bederní, hrudní nebo krční páteře. 

Kosti (asthi) nepředstavují pouze pohybový aparát, ale mají také ochrannou a podpůrnou funkci životně důležitých orgánů jako je mozek, srdce, plíce atd. Jejich další důležitou úlohou je tvorba červených krvinek v kostní dřeni. Kvalita kostí je také spojena se zdravou funkcí tlustého střeva a štítné žlázy, která reguluje obsah vápníku v krvi, ovlivňuje hormonální rovnováhu a metabolismus organismu. Vedlejším produktem při tvorbě kostní tkáně jsou zuby, nehty a vlasy.

Svalstvo (mámsa) zajištuje harmonický pohyb, svalovou koordinaci, cirkulaci tekutin a ochranné prostředí tělesných orgánů. Tvoří téměř polovinu tělesné váhy a formuje se především z přísunu dostatečného množství bílkovin z každodenní stravy. V důsledku psychického napětí a stresu nebo nahromaděných emocí strachu, smutku či hněvu dochází k tenzi svalové tkáně a jejímu ztuhnutí, což je častou příčinou bolestí zad v oblasti bederní, hrudní či krční páteře. Rozvinutá svalová tkáň posiluje fyzickou a psychickou stabilitu, zdravé sebevědomí, vytrvalost a odvahu. Vedlejším produktem této tkáně je kůže, ušní maz a zubní kámen.

Tuk (méda) dodává tělu energii, vláčnost, cit, jemnost a pocit bezpečí. Tuková tkáň se účastní tvorby buněčných struktur a je nezbytná pro zdravé fungování tělesných orgánů, výživu kostí a chrupavek. Zabezpečuje mazání svalů, šlach, kloubů, kostí, vlasů, očí, kůže a stolice. Tuk je také důležitý pro termoregulaci organismu. Vedlejším produktem tukové tkáně jsou vazy, svalové úpony a pot.

Doporučení pro výběr správné sportovní aktivity z pohledu ájurvédy najdete v článku Sport & ájurvéda - sportujte zdravě podle své konstituce.

Pohybový aparát

GOKSHURA

Uvolnění zádového svalstva

GOKSHURA
119 Kč
-+

SLESAKA

Kloubní pohyblivost

SLESAKA
119 Kč
-+

SHALARI

Močový metabolismus & klouby

SHALARI
119 Kč
-+

KUDZU

Posílení svalstva & fitness

KUDZU
119 Kč
-+