Trávicí soustava

Lidský organismus je jako výrobní linka, která zpracovává suroviny přicházející zvenčí ve formě potravy a přeměňuje je takovým způsobem, aby byly využitelné při výstavbě tělesných tkání a regeneraci organismu. Trávicí soustava zahrnuje rty, jazyk, zuby, ústní dutinu, hltan, hrtan, jícen, žaludek, játra, slezinu a tenké střevo (dvanáctník, lačník a kyčelník). Proces trávení z pohledu ájurvédy probíhá postupně na třech úrovních trávicího traktu – nejprve v žaludku, poté v tenkém a posléze v tlustém střevě.

Proces trávení zabezpečuje během šesti hodin přeměnu potravy na nezbytné živiny, které poté v průběhu třiceti pěti dnů zajišťují výživu sedmi tělesných tkání organismu (dhátus). Biologický oheň trávicího systému (agni) má své ústřední sídlo v žaludku a řídí veškerou látkovou přeměnu v organismu.

Vstřebané živiny na úrovni žaludku jsou využívány k tvorbě tělesných tekutin, plazmy, krve a lymfy. Zažívání potravy v tenkém střevě ovlivňuje tvorbu svalů, tuku a kostí. Závěrečným zpracováním potravy v tlustém střevě se výživné látky uplatňují v procesu regenerace pokožky, mozkové tkáně, nervového systému a reprodukčních orgánů.

Zdravý metabolismus

Optimální metabolismus zajištuje dobré trávení, vstřebávání a přeměnu potravy i smyslových vjemů, výživu tělesných tkání a buněk, silný imunitní systém, vitalitu, pevné zdraví, zrakové vnímání, tělesnou teplotu a barvu pokožky. Vytváří radost, nadšení a spokojenost, dodává životní energii, odvahu a sebedůvěru, přináší stabilitu a trpělivost, podněcuje jasné myšlení, logické uvažování a udržuje buněčnou inteligenci. Pokud jsou psychosomatické principy váta, pitta a kapha ve své rovnováze v souladu s individuální konstitucí, potom v těle působí harmonický metabolismus. 

Doporučení ke správné péči o trávicí soustavu najdete v článcích Udržujte si v těle zdravý oheň a Zlaté ájurvédské pravidlo - strava jako lék, kde najdete povídání o šesti základních chutích a o tom, jak ovlivňují naši psychosomatickou rovnováhu.

Trávicí soustava

SHUNTHI

Žaludek & střeva

Ájurvédský čaj SHUNTHI na žaludek a střeva
119 Kč
-+

GUDUCHI

Zažívání & chuť k jídlu

Ájurvédský čaj GUDUCHI na zažívání a chuť k jídlu
119 Kč
-+

TRIPHALA

Detoxikace trávicího traktu

119 Kč
-+

KALAMEGHA

Játra & žlučník

119 Kč
-+

PACHAKA

Odvykání & abstinence

119 Kč
-+

KARAVI

Intolerance & citlivé trávení

119 Kč
-+

KANTAKARI

Zuby & dásně

119 Kč
-+