Dýchací cesty

Dýchací cesty začínají nosem, pokračují nosohltanem, hrtanem, dýchací trubicí, průduškami, průdušinkami a končí plicními sklípky. Každý živý organismus je prodchnut životním dechem, který se nazývá prána. Tato životní energie je nezbytná pro veškeré pohyby v buňkách, tělesných systémech a celém fyzickém těle.

Rytmus dechu ovlivňuje naše myšlenky a emoce. Pomalé a vědomé dýchání okysličuje krev, regeneruje tělesné tkáně, zpomaluje oxidační proces buněčných struktur a prodlužuje délku života. Dech podněcuje trávicí oheň v žaludku (agni) a podílí se na přeměně potravy v životní energii, která v podobě okysličené krve vyživuje všechny tělesné buňky, tkáně a orgány.

Co způsobuje problémy dýchacích cest?

Většina nemocí dýchacích cest je způsobená nahromaděním hlenu, který se usazuje v žaludku. Znečištění žaludku je proto častou příčinou potíží s dýchacími cestami a snížená chuť k jídlu, která je doprovází, je přirozeným obranným mechanismem organismu, který v případě časově omezeného nepřijímání potravy může svým trávicím ohněm rychleji zlikvidovat nahromaděné znečištění. Důležitý je dostatečný přísun teplých tekutin, které mají přirozeně detoxikační účinek. Studená voda není vhodná, protože vytváří toxiny a oslabuje proces trávení.

Detailní doporučení k užívání ájurvédských čajů na podporu zdraví dýchacích cest při různých fázích onemocnění najdete v článku Průvodce ájurvédskými čaji & elixíry na nachlazení.

Dýchací cesty

TULSI

Krční oblast & průdušky

119 Kč
-+

DALCHINI

Dýchací cesty & nosní dutiny

119 Kč
-+

KATPHALA

Teplota & tělesná slabost

119 Kč
-+

PRANA

Vitalita & životní energie

119 Kč
-+

UDANA

Povzbuzení fyzické kondice

119 Kč
-+