Jste zde

Pohybový aparát

Svalstvo zabezpečuje organismu sílu, správnou funkčnost tělesných orgánů a kloubní pohyblivost. Tvoří téměř polovinu tělesné váhy a formuje se především z přísunu dostatečného množství bílkovin pocházejících z každodenní stravy. Svaly zajištují harmonický pohyb, svalovou koordinaci, cirkulaci tekutin a ochranné prostředí tělesných orgánů. V důsledku psychického napětí a stresu nebo nahromaděných emocí strachu, smutku či hněvu dochází k tenzi svalové tkáně a jejímu ztuhnutí, což je častou příčinou bolestí zad v oblasti bederní, hrudní či krční páteře.

Kosti a klouby nepředstavují pouze pohybový aparát, ale mají také ochrannou a podpůrnou funkci životně důležitých orgánů jako je mozek, srdce, plíce atd. Jejich další důležitou úlohou je tvorba červených krvinek v kostní dřeni. Kvalita kostí je také spojena se zdravou funkcí tlustého střeva a štítné žlázy, která reguluje obsah vápníku v krvi, ovlivňuje  hormonální rovnováhu a metabolismus organismu.

Průvodce ájurvédou

Ájurvéda neboli „nauka o životě“ je označována za matku všech léčebných systémů. Vyvěrá z hlubokého poznání, že lidská bytost je nedělitelný a vzájemně propojený komplex těla, ducha, mysli a životního stylu.

Více o knize