Jste zde

Omlazující & revitalizační kúry

Letní období je vhodné pro omlazení a revitalizaci organismu. Rasájana je ájurvédská omlazovací terapie těla a mysli, která se aplikuje po očistné detoxikaci za účelem posílení energie, vitality a životní síly ódžas. Podporuje asimilaci nutričních látek ze strávené potravy, optimální výživu a zdravé fungování všech sedmi tělesných tkání (dhátus). Zaměřuje se na omlazení a dlouhověkost, zlepšení mozkové činnosti včetně zrakových funkcí, psychickou odolnost a posílení obranyschopnosti organismu.

Rasájana posiluje celkové tělesné i duševní zdraví, zpomaluje stárnutí, prospívá pleťi a pokožce, povzbuzuje paměť, koncentraci a kognitivní funkce, uvolňuje od napětí i stresu a přináší duševní relaxaci. Mezi nejlepší prostředky pro správnou výživu a regeneraci sil patří mléko, přírodní třtinový sirup, med, přepuštěné máslo (ghí), oleje, masáže, koupele, odpočinek a spánek. K celkovému omlazení organismu přispívá uvědomělé chování, pozitivní myšlení, emoce a prožitky, laskavé vyjadřování, sdílení inspirace, velkorysost, štědrost, vážení si druhých, úcta k sobě samým, radost z toho co nás baví a schopnost přebývat ve vlastním tichu.

Během rasájany je zapotřebí omezit nadměrnou fyzickou i duševní aktivitu a vyhýbat se stimulantům, psychickému rozrušení, intenzivní komunikaci a sledování televize. Je naopak dobré vyhledávat klidné a tiché prostředí, pobývat v přírodě, sportovat, cvičit nebo praktikovat jógu a meditaci. Rasájana je obzvláště vhodná pro konstituční typy váta k povzbuzení síly trávicího ohně a metabolismu, nabrání zdravé tělesné hmotnosti a zvýšení psychické odolnosti před příchodem dlouhého období chladného podzimu a studené zimy.

Agni, neboli biologický oheň trávicího systému má své ústřední sídlo v žaludku a řídí veškerou látkovou přeměnu v organismu. Optimální metabolismus proto zajišťuje dobré trávení, vstřebávání a přeměnu potravy i smyslových vjemů, výživu tělesných tkání a buněk, silný imunitní systém, vitalitu, pevné zdraví, zrakové vnímání, tělesnou teplotu a barvu pokožky. Vytváří radost, nadšení a spokojenost, dodává životní energii, odvahu a sebedůvěru, přináší stabilitu a trpělivost, podněcuje jasné myšlení, logické uvažování a udržuje buněčnou inteligenci. Pokud jsou psychosomatické principy váta, pitta a kapha ve své rovnováze v souladu s individuální konstitucí, potom v těle působí harmonický metabolismus. V případě vychýlené váty dochází k nepravidelnému metabolismu, který způsobuje zažívací potíže, plynatost, zácpu, průjem či střevní kolitidu. Dále zapříčiňuje bolesti kloubů a bederní páteře, zánět sedacího nervu, ustupující dásně, vysušování pokožky a emocionální nestabilitu v podobě rozrušení, úzkosti, nejistoty a strachu. Při zvýšení pitty dochází ke zrychlenému metabolismu, který způsobuje narušené trávení spojené s překyselením žaludku, nevolností, průjmem a zánětlivostí zažívacího traktu a jater spolu s pocity hněvu a nepřátelství. V důsledku zvýšené kaphy dochází ke zpomalení metabolismu, který způsobuje stagnaci trávení, zahlenění žaludku, alergie, onemocnění dýchacích cest, tělesnou nadváhu, vysoký krevní tlak a cukrovku spolu s pocity únavy, ospalosti a tělesné slabosti.

Jedním z nejosvědčenějších rasájanových elixírů je Chyawanprash pro svůj bohatý obsah ájurvédských bylin s adaptogenními účinky jako jsou například: tinospora cordifolia, centella asiatica, withania somnifera, asparagus racemosus, emblica officinalis, terminalia chebula, terminalia bellirica, ocimum sanctum, curcuma longa, tribulus terrestris, piper longum, boerrhavia diffusa či glycyrrhiza glabra.

Tam, kde bydlí ájurvéda

Dokumentární film na DVD

Dokumentární film o domově nejstaršího lékařského systému na úpatí Himálaje odhalující nadčasovost vnitřního poznání dávných mudrců Indie

Dokument vás zanese od impozantních štítů Himálaje a každodenního života v jeho údolích, až k posvátným chrámům v Káthmándú a královským palácům v indickém Rádžasthánu. Nechte se přenést do bohatého lůna přírody a vědomostí, které formovaly poznání a kulturu indického subkontinentu.

Více o filmu