Očistné & detoxikační kúry

Jaro je obdobím očisty tělesných i duševních funkcí organismu, kdy se tělo zbavuje toxických látek, které snižují naší přirozenou obranyschopnost a zvyšují náchylnost k onemocněním. Správně provedená detoxikace přináší pocit fyzického i duševního zdraví, zbavuje únavy, posiluje imunitní systém, eliminuje alergie, zlepšuje trávení, pročišťuje střevní trakt, játra, krev, lymfatický systém, ledviny, močové cesty a pokožku.

Alergeny

Během zimy se v organismu nahromadí nadbytečné množství kapha dóši v podobě zahleněného žaludku, kde se nejlépe daří mikrobům, bakteriím a virům, které oslabují sílu imunitního systému. Proto dochází v jarním období k chřipkovým epidemiím spojenými s nachlazením, zápalem průdušek a celkovým onemocněním horních a dolních cest dýchacích.

S jarem přichází také sezóna pylových alergií, která trvá až do časného podzimu. Velmi časté jsou i alergie na různé typy potravin, které se projevují podrážděním sliznice tlustého střeva neboli dráždivým tračníkem. Nejfrekventovanější je intolerance na lepek v obilovinách a laktózu v mléčných produktech. Potravinové alergie se nejčastěji projevují kožními ekzémy nebo kopřivkou a mnohdy působí zároveň v kombinaci s alergiemi pylovými.

Přečtěte si doporučení pro očistu organizmu od alergenů v článku Zapojte se do ájurvédské očisty - střeva & alergeny.

Toxiny

V důsledku hromadění toxinů v tělesných tkáních dochází k tvorbě volných radikálů, které způsobují degenerativní procesy stárnutí, zpomalují trávení, vyvolávají alergie, poškozují střevní sliznici a způsobují zácpu. Psychické toxiny se usazují v játrech a žlučníku a způsobují negativní emoce v podobě nervozity, vzteku, hněvu, nepřátelství, strachu, úzkosti a nejistoty.

Projevy znečištění organismu

Přítomnost nadměrného množství toxinů v organismu můžeme rozpoznat podle těchto příznaků: nedostatek energie, pocit těžkosti, letargie, únava, slabost, lenost, deprese, bolest hlavy, neklid, podrážděnost, nesoustředěnost, poruchy trávení, žaludeční a střevní potíže, plynatost, zácpa, zvýšená tvorba slin, povlak na jazyku, pachuť v ústech, snížený apetit, zvýšená hladina cukru v krvi, nadváha, kožní a plísňová onemocnění, alergie, oslabená funkce jater, zvýšená teplota, otoky, ateroskleróza, revmatoidní artritida, dna, močové a žlučníkové kameny.

Detoxikační půst

Jedním ze způsobů celkové detoxikace organismu je krátkodobý půst (nikoliv dlouhodobé hladovění), který pročišťuje trávicí systém, uvolňuje dýchací cesty, rozjasňuje mysl a pozvedá duševní vědomí. Za minimální trvání ájurvédského půstu je považována doba pěti dnů, během které dojde k pročištění první nutriční tělesné tkáně (rasa). Pokud je to pro vás příliš náročné, potom postačí celodenní nedělní půst jednou týdně v průběhu 1-3 měsíců, kdy nejvhodnějším nápojem je pouze čistá voda ohřátá na teplotu lidského těla.

Očistný režim - 7 jednoduchých tipů pro detoxikaci

Zdaleka nejlepším nástrojem prevence hromadění toxinů v těle, je ale zdravý jídelníček v souladu s osobní konstitucí. Zde je sedm jednoduchých návodů jak ulevit organismu a podpořit jeho přirozený detoxikační a očistný proces:

  1. Jezte pouze zeleninové polévky nebo saláty a vynechte večeři.
  2. Dopřejte tělu hořkou chuť, která podporuje trávení a očistu jater.
  3. Pijte teplou vodu nebo bylinné čaje, aby se toxické látky mohly rychleji vyplavit z těla.
  4. Podpořte detoxikaci žaludečního a střevního traktu pitím vhodných bylinných čajů.
  5. Ráno po probuzení vypijte sklenici teplé vody s citrónem.
  6. Naučtě se správně a uvědoměle dýchat.
  7. Sportujte a běžte se ráno nebo večer proběhnout.

Očistné & detoxikační kúry

Detoxikace trávicí soustavy

Domácí zdravotní péče

-10% 411 Kč
původní cena: 457,-
-+

Detoxikace & překyselení žaludku

Domácí zdravotní péče

-10% 399 Kč
původní cena: 443,-
-+

Detoxikace střevního traktu

Domácí zdravotní péče

-10% 435 Kč
původní cena: 483,-
-+

Detoxikace od alergenů

Domácí zdravotní péče

-10% 518 Kč
původní cena: 576,-
-+

Detoxikace jater a krve

Domácí zdravotní péče

-10% 411 Kč
původní cena: 457,-
-+

Detoxikace krve a pokožky

Domácí zdravotní péče

-10% 411 Kč
původní cena: 457,-
-+

Detoxikace lymfatické soustavy

Domácí zdravotní péče

-10% 411 Kč
původní cena: 457,-
-+

Detoxikace ledvin a močových cest

Domácí zdravotní péče

-10% 411 Kč
původní cena: 457,-
-+