Jste zde

Regenerační & relaxační kúry

Zima je ideálním obdobím pro regeneraci organismu, psychickou relaxaci, sebereflexi, vnitřní usebrání a meditaci. V této části roku se zkrácenou délkou slunečního svitu jsme náchylnější k duševní skleslosti a pocitům smutku, osamělosti, deprese, napětí a stresu. Obtížné životní situace jsou důležité zkušenosti, které nás učí jak lépe porozumět sobě samým a jak vnést do svého života více harmonie, světla, osvěžení, inspirace, úsměvu, uvolnění a klidu.

Stres je obranný mechanismus organismu v krizových situacích života. V momentech ohrožení vyvolává zvýšenou produkci hormonů, které nám pomáhají okamžitě reagovat na vzniklou situaci pod heslem "bojuj nebo utíkej" v souladu s naší konstitucí. Pokud nebudeme stres považovat pouze za škodlivou věc, ale také za užitečný výstražný signál, který poukazuje na nutnost vlastních změn v našem životě, potom budeme schopni předcházet jeho negativním dopadům.

Pocity stresu jsou vyvolané mnoha každodenními faktory, jakými jsou například: hektické ráno, dopravní zácpa, agresivní jízda, konfliktní vztahy, strach, nepříjemný nadřízený, nahromaděné pracovní úkoly, časová tíseň, přepracování nebo syndrom vyhoření. Jejich důsledkem jsou poruchy trávení a metabolismu, ztráta tělesné hmotnosti, únava a vyčerpanost, dysfunkce kardiovaskulárního, nervového a reprodukčního systému, oslabení imunity, křečovitost svalstva a ztuhlost pohybového aparátu. Nadměrné zatížení stresem způsobuje podrážděnost, obtížnou komunikaci a pocit, že nám nikdo nerozumí.

Zde je sedm jednoduchých typů pro lepší zvládání stresu a zdravou relaxaci:

1. Zpomalte svůj neustále zaneprázdněný rytmus života.

2. Věnujte si více pozornosti, naučte se relaxovat a dopřejte si výživný spánek.

3. Připravte si horkou lázeň.

4. Pečujte o svou pokožku a potírejte ji sezamovým olejem.

5. Regenerujte organismus meditací, cvičením, sportem nebo pobytem v přírodě.

6. Čtěte inspirující knihy.

7. Sdílejte klidné chvíle s lidmi, kteří vám rozumí.

Podle starodávných ájurvédských textů je celý vesmír a dynamika jeho stvoření založená na neustálé interakci protikladů. Za veškerou existencí života se skrývá síla tří kosmických kvalit (sattva, radžas, tamas), ze kterých je odvozeno dvacet základních vlastností (gun). Ty jsou rozděleny do deseti protikladných párů (studený-horký, statický-pohyblivý, suchý-mastný, tupý-ostrý, těžký-lehký, měkký-tvrdý, hrubý-jemný, hladký-drsný, tekutý-tuhý, temný-jasný), které ovlivňují naše pocity a myšlenky. Jejich rovnováha či nevyváženost ovlivňuje náš celkový fyzický a duševní stav. Stresové faktory nebo situace výrazně zvyšují některé z protikladných vlastností a tím provokují naše reakce, které následně vychylují naši rovnováhu z běžného stavu. Nejefektivnější metodou snižování stresu je vědomé odbourávání jeho faktorů a příčin. I přesto však jsme každý den vystaveni stresorům, které nedokážeme ovlivnit nebo eliminovat. Proto potřebujeme uvést svou psychosomatickou konstituci (váta, pitta, kapha) do přirozené rovnováhy a posílit tak celkovou odolnost organismu.

Každý člověk má svou individuální vrozenou kombinaci dóš. Jejich trvalá nerovnováha nebo významné vychýlení jsou způsobené nesprávnými návyky a stereotypy, nezdravou stravou, chybnou kombinací potravin, potlačováním potřeb, emocionální a psychickou nestabilitou, frustrací a negativním myšlením. Z těchto příčin vznikají odpadní toxické látky (áma), které se ukládají v tělesných tkáních a způsobují narušení rovnováhy třech biologických energií (dóš). Pokud dokážeme určit svou psychosomatickou konstituci (prakrti) a také rozpoznat svou aktuální dóšickou nerovnováhu (vikrti), potom lépe pochopíme, v čem tkví naše slabiny a sklony. Tehdy můžeme efektivně přistoupit ke změnám ve stravování a životním stylu, abychom si dokázali udržet dobré zdraví, které se projevuje střídmou chutí k jídlu, dobrým trávením, pravidelným vylučováním, jasným hlasem, nepřítomností bolesti, osvěžujícím spánkem, dobrým vzhledem, psychickou stabilitou, energií, vytrvalostí, nadšením, vyrovnaností, klidem a soucitem.

Kloubní pohyblivost

Domácí zdravotní péče

Kloubní pohyblivost
-10% 411 Kč
původní cena 457,-
-+

Uvolnění zad a páteře

Domácí zdravotní péče

Uvolnění zad a páteře
-10% 411 Kč
původní cena 457,-
-+

Oči & zrakové funkce

Domácí zdravotní péče

Oči & zrakové funkce
-10% 396 Kč
původní cena 440,-
-+

Paměť & koncentrace

Domácí zdravotní péče

Paměť & koncentrace
-10% 542 Kč
původní cena 602,-
-+

Stres & duševní rovnováha

Domácí zdravotní péče

Stres & duševní rovnováha
-10% 518 Kč
původní cena 576,-
-+

Nervové napětí & spánek

Domácí zdravotní péče

Nervové napětí & spánek
-10% 518 Kč
původní cena 576,-
-+

Srdeční činnost & oběhový systém

Domácí zdravotní péče

Srdeční činnost & oběhový systém
-10% 411 Kč
původní cena 457,-
-+

Tridóša & elixír harmonie

Domácí zdravotní péče

Tridóša & elixír harmonie
-10% 572 Kč
původní cena 635,-
-+

Tam, kde bydlí ájurvéda

Dokumentární film na DVD

Dokumentární film o domově nejstaršího lékařského systému na úpatí Himálaje odhalující nadčasovost vnitřního poznání dávných mudrců Indie

Dokument vás zanese od impozantních štítů Himálaje a každodenního života v jeho údolích, až k posvátným chrámům v Káthmándú a královským palácům v indickém Rádžasthánu. Nechte se přenést do bohatého lůna přírody a vědomostí, které formovaly poznání a kulturu indického subkontinentu.

Více o filmu