Jste zde

Ájurvédské tipy pro posílení imunity

Jak správně a jednoduše podpořit svou imunitu v chladném období?

Sychravé počasí, zima a neustálé pracovní zatížení představují velkou výzvu pro náš imunitní systém. Naše obranyschopnost je podle ájurvédy naším energetickým štítem, který se tvoří postupným procesem metabolismu, kdy potřebné látky z naší každodenní stravy postupně vyživují sedm tělesných tkání tvořících naše tělo. V nich se tvoří jemná energetická substance, která se v ájurvédě nazývá ódžas a která zodpovídá za celkovou vitalitu, sílu, odolnost a imunitu organismu. Zajišťuje aktivní ochranu proti virům, bakteriím a infekcím.

7 tipů jak posílit imunitu a podpořit správnou tvorbu ódžas:

1) Ráno po probuzení si pravidelně dávejte teplou vodu s citrónem, večer před spaním také a můžete přidat i med. Teplá voda má detoxikační účinky, vaše tělo se tak přirozeně zbaví toxinů a uleví se střevům, játrům a lymfatickým uzlinám.

2) Detoxikujte také svou mysl. Přebytečné a nezdravé myšlenky berou energii a oslabují fyzické tělo. Ráno, než odejdete z domu a večer před spaním, zkuste na 5 minut zavřít oči a vědomě dýchat. Soustřeďte se na životní energii, která přichází s každým nádechem. S každým výdechem ciťte, že odchází únava. Posilujete tím sílu vůle a schopnost se koncentrovat. 

3) Tradiční ájurvédské přísloví praví, že vaše strava může být zároveň vaším lékem. V chladných obdobích pijte teplé tekutiny, používejte koření, které má zahřívací účinky (zázvor, kardamom, skořice, pepř, hřebíček, …) a vyvarujte se ochlazujících potravin a bylin (mléčné výrobky, máta, syrová zelenina, …)

4) Na nachlazení nasaďte nejprve krátký půst. Když cítíte, že jste nachlazení, je nejlépe dát si půldenní půst, aby tělo mohlo strávit bakterie a hleny, které se v žaludku tvoří, protože nachlazení a začíná v zahleněném žaludku a odtud se šíří nahoru do dýchacích cest, krku a dutin. Podpořte zažívání zázvorovým čajem nebo Amalaki se zázvorem.

5) Na doplnění energie a celkové posílení ódžas užívejte tradiční ájurvédský elixír Chyawanprash – tisíciletá receptura obsahuje mimo desítek léčivých bylin také ghí a med. Vyživuje všech sedm tělesných tkání, harmonizuje zažívání a kardiovaskulární systém. Připravuje se z amalaki – ovoce bohatého na vitamín C a antioxidanty.

6) Ve volné chvíli se zastavte, relaxujte a zbytečně nemluvte – uvolněte tělo i mysl.

7) A hlavně buďte veselí!

"Veselá mysl vždy byla dokonalým průvodcem zdravého těla.“ - Sri Chinmoy