Každý člověk má vrozenou kombinaci tří bionergií neboli dóš, které utváří jeho organismus po fyzické i duševní stránce a tím vzniká jeho jedinečná individuální konstituce. Za všemi zdravotními problémy ve skutečnosti stojí trvalá nerovnováha nebo významné vychýlení těchto dóš.
Nerovnováha dóš je způsobena nesprávnými návyky a stereotypy, nezdravou stravou, chybnou kombinací potravin, potlačováním potřeb, emocionální a psychickou nestabilitou, frustrací a negativním myšlením. Z těchto příčin vznikají odpadní toxické látky (áma), které se ukládají v tělesných tkáních a způsobují narušení rovnováhy třech biologických energií (dóš). Pokud dokážeme určit svou psychosomatickou konstituci (prakrti) a také rozpoznat svou aktuální dóšickou nerovnováhu (vikrti), potom lépe pochopíme, v čem tkví naše slabiny a sklony. Tehdy můžeme efektivně přistoupit ke změnám ve stravování (áhára) a životním stylu (vihára), abychom si dokázali udržet dobré zdraví, které se projevuje střídmou chutí k jídlu, dobrým trávením, pravidelným vylučováním, jasným hlasem, nepřítomností bolesti, osvěžujícím spánkem, dobrým vzhledem, psychickou stabilitou, energií, vytrvalostí, nadšením, vyrovnaností, klidem a soucitem.
Poznejte svou duševní a tělesnou konstituci a obnovte svou životní rovnováhu! Pro zjištění své individuální dóšické konstituce si vyplňte dóšický test online.
Uchování zdraví podle původní konstituce (prakrti)
Pokud v současné době nemáte žádnou z vašich dóš ve výrazné nerovnováze, je důležité si uvědomit, jaká dóša je ve vaší konstituci dominantní a dbát na to, aby nedošlo k jejímu podráždění a mohli jste si udržet svou přirozenou dóšickou rovnováhu. Pokud se například cítíte zdraví, ale stojíte ve vedení týmu lidí, jste vystaveni neustálé komunikaci, nacházíte se pod stálou tíhou odpovědností a vaší dominantní dóšou je pitta, potom je nejlepší zvolit terapii ke snížení pitta dóši (Pitta dóša terapie). To samé platí v případě typologicky odlišných situacích u lidí s převahou dóši váta nebo kapha.
Obnovení zdraví podle současného stavu nerovnováhy (vikrti)
Pokud v současné době máte některou z dóš příliš zvýšenou a cítíte se v nerovnováze, potom je velice prospěšné dodržovat pravidelný denní režim podle dóšických terapií (Váta, Pitta nebo Kapha dóša terapie), který pomáhá narušené dóši zklidňovat. Pokud například pociťujete nejistotu a úzkost, máte suchou pokožku a chladné končetiny, potom je vaše váta dóša příliš zvýšená, tehdy je důležité zvolit Váta dóša terapii, která podrážděnou dóšu zmírňuje. To samé platí při typických poruchách kaphy nebo pitta dóši.
Obnovení zdraví podle ročního období (prákrtika-samprápti)
Stav naší dóšické nerovnováhy ovlivňuje mnoho vnitřních i vnějších faktorů. Jednou z vnějších příčin narušování dóš je pravidelné střídání ročních období, kdy dochází k většímu výskytu zdravotních potíží způsobených zvýšením jednotlivé dóši na základě změn počasí v konkrétním ročním období. Podzim a zima je obdobím zvýšení váty, během zimy dochází postupně k akumulaci kaphy, což se na jaře projevuje v podobě nachlazení nebo chřipkových epidemií. Období zhoršení pitty nastává potom v teplých měsících léta. Pro udržení své dóšické rovnováhy je proto zapotřebí upravit svůj denní režim, očistný program, užívaní bylin, aplikaci olejů, správnou stravu a životní styl podle ročního období nebo podnebí, ve kterém žijeme.
Uchování individuální dóšické rovnováhy jako prevence onemocnění
Terapie ájurvédskou stravou (áhára) představuje uvědomělou přípravu a konzumaci vhodně zvolených potravin, které jsou v souladu s naší dóšickou konstitucí. Takové jídlo se potom stává naším lékem, který zásadně ovlivňuje stav našeho fyzického, mentálního, emocionálního a duševního zdraví.
Terapie zdravým životním stylem (vihára) je nejpřirozenějším prostředkem a takzvanou „střední cestou“ k dosažení tělesné a duševní rovnováhy. Neznamená to potlačovat své potřeby, ale naučit se je ovládat a žít v souladu se svou konstituční přirozeností a vnitřním vedením své duše (átman), která je samou podstatou života a skutečným zdrojem schopnosti našeho uzdravení.
Terapie pravidelným denním režimem (dináčarja), který je v souladu s cyklem biologických hodin tří dóš, pomáhá nastolit přirozenou rovnováhu naší individuální konstituce. Každodenní 24hodinový cyklus prochází šesti biologickými fázemi, které se vztahují k převaze působení jednotlivé dóši v daném úseku dne.
Ájurvédská masážní terapie (abhyanga) představuje nanášení teplého oleje na celé tělo od chodidel až po oblast hlavy. Pravidelná olejová masáž zklidňuje dóši, vyplavuje toxiny nahromaděné pod kůží a přispívá k výživě a regeneraci všech sedmi tělesných tkání (dhátus), regeneruje a omlazuje pokožku, snižuje pocit napětí a stresu, přispívá k fyzické i duševní pohodě, pomáhá zlepšovat kvalitu spánku, podporuje krevní oběh a lymfatický systém, prospívá kloubní činnosti a povzbuzuje vitalitu.
Vyberte si podle vaší převažující konstituce správnou ájurvédskou dóšickou terapii Váta, Pitta nebo Kapha. Každá obsahuje ájurvédský dóšický čaj pro vaši převládající dóšu (snižuje ji), posilující bylinný elixír Chyawanprash známý jako elixír mládí, který účinně povzbudí imunitní systém a vitalitu, dóšický tělový olej podporující psychosomatickou rovnováhu a jako bonus nutriční tyčinku Amalaki s ájurvédskými bylinami a kořením, které opět usměrňují jednotlivou dóšu.