Jste zde

Zapojte se do ájurvédské očisty I. – lymfa & krev

Očista organismu je podle ájurvédy prostředkem pravidelné údržby a lze ji proto provádět v různé míře kdykoli během roku. Vzhledem ale k přirozenému nastavení ročních období, které mají vliv na zvýšení konkrétních bioenergií (dóš), je očisty nejvíce zapotřebí na konci zimy a na jaře. 

Toto období je ve znamení kaphy, dóši utvořené z elementu vody a země. Způsobuje jarní malátnost, zahlenění a stagnaci odpadních látek (ámy), kterou tělo v období menšího pohybu a větší potřeby stravy, nashromáždilo. Tomu lze zabránit cílenou očistou organismu, a proto vám nabízíme náš malý seriál na pokračování, který vám poradí vhodnou ájurvédskou kúru na konkrétní jarní měsíc.

Aby vám očista zapůsobila, užívejte jednu z doporučených kúr po dobu 3 týdnů a dodržujte u toho jednoduchá základní pravidla zmíněná níže. Poté si 4. týden dejte pauzu a během dalšího měsíce můžete pokračovat s výběrem kúr, které vám v tomto detoxikačním seriálu na pokračování přineseme v dubnu. 

Ájurvédská detoxikační kúra

  • Délka trvání: 3 týdny
  • Užívání: 2 – 3x denně
  • Kdy: ráno nalačno a večer alespoň hodinu po jídle

Ájurvédské kúry vhodné na BŘEZEN

Vyberte si ze dvou možností podle vlastního zdravotního stavu a potřeby:

Lymfa je součástí první lidské tkáně nazývané rasa. Tato základní tkáň ve formě bezbarvé tekutiny, která vzniká z každodenní stravy, má na starosti výživu dalších tkání a její součástí jsou také bílé krvinky a krevní sérum. Lymfatický systém odvádí škodlivé látky z těla, které se hromadí v mízních uzlinách a stará se o obranyschopnost těla. 

Kvalitní a čistá plazmatická tkáň (rasa dhatu) je základním východiskem pro celkové zdraví organismu. Její funkci a kvalitu lze podpořit ájurvédskou kúrou Detoxikace lymfatického systému, která obsahuje ájurvédský bylinný čaj Nagara a nutriční bylinný elixír Rasaprash.

Krev jako druhá tkáň lidského těla, vyživovaná rasou, rozvádí výživu dál do celého těla a vyživuje svaly, tuk, kosti a klouby, nervový systém a reprodukční soustavu. Je přenašečem životně důležitých prvků a látek, ale také toxinů, které vznikají nedostatečným zpracováním potravy ve střevech, a antigenů (látky, které organismus vyhodnotí jako cizí a vytváří proti nim protilátky). 

Filtrace krve probíhá v játrech a aby játra mohla svou funkci plnit dostatečně dál, je nezbytná jejich každoroční očista. Pro tyto účely slouží ájurvédská kúra Detoxikace jater a krve, která obsahuje ájurvédský bylinný čaj Kalamegha a nutriční bylinný elixír Raktaprash.

Příprava a užívání ájurvédských detoxikačních kúr

Ájurvédský čaj a bylinný elixír užívejte současně vždy ráno (nalačno) a večer, příp. ještě jednou během dne. Vždy dodržujte odstup od jídla -  2 hodiny po jídle (větším) a alespoň 30 minut před jídlem. 

Bylinný čaj vždy povařte 3 – 5 minut, má mnohem větší účinnost než pouhé louhování bylinné směsi zalité horkou vodou. Jedna čajová lžička směsi je určena na 250 ml vody (jeden šálek). Čaj si ale můžete uvařit ve větším množství, aby vám vystačil na celý den. Čaj pijte vždy teplý (můžete uchovat v termosce).

Bylinný elixír stačí pouze nabrat na čajovou lžičku a sníst. Užívejte 1 lžičku 2 – 3x denně spolu s ájurvédským čajem, kterým ho můžete zapít. Elixír je dobré zapít vždy, lépe se tak vstřebává. Můžete ho zapít také teplou vodou nebo rostlinným mlékem. Mléko při očistě na rozdíl od revitalizačních a regeneračních kúr nedoporučujeme.

Doporučený režim během očistné kúry

Očistnému procesu v těle pomáhá samozřejmě pohyb, který má sám o sobě přirozené detoxikační účinky. Podporuje pocení a vylučování škodlivých látek z těla a okysličuje všechny buňky, ke kterým se lépe dostávají potřebné živiny, ale také prána – jedna ze tří životních energií (další dvě jsou tédžas a ódžas), která udržuje životní funkce organismu jako je dýchání, činnost kardiovaskulárního systému a mozková aktivita. 

Při cílené očistě je nejdůležitější denní dobou ráno. Zde jsou 3 základní kroky, které by měly následovat po probuzení:

  • Vyprázdnit se a osprchovat (tělo přes noc vylučuje odpadní látky pokožkou). 
  • Vypít sklenici teplé vody s citronem a 5 minut provádět dechové cvičení, které dodá mysli klid a pozitivní energii: dýchejte velmi pomalu a tiše - tak, že kdyby vám dal někdo k nosu tenkou nit, ani by se nepohnula. A když vydechujete, pokuste se vydechovat ještě pomaleji, než jste se nadechovali.
  • Vypít šálek očistného ájurvédského čaje spolu se lžičkou bylinného elixíru (se snídaní pak počkejte alespoň 30 minut, než se bylinné přípravky dobře vstřebají).

Zároveň doporučujeme alespoň 3x za týden lehký běh či rychlou chůzi. Choďte spát před půlnocí.

Strava vhodná při očistě

Po dobu detoxikační kúry vynechte z jídelníčku masité a mléčné potraviny. Pokud jste na ně zvyklí, pokuste se výrazně snížit jejich spotřebu – už to samo o sobě bude pro tělo úleva. Také zkuste omezit přísun čokolády, sušenek a sladkostí s obsahem bílého cukru. Nahraďte tyto pochutiny čerstvým, příp. sušeným ovocem bez konzervantů, nesolenými oříšky a čerstvou zeleninou. Dodržujte také dostatečný přísun čisté vody a z nápojů vynechejte alkohol a kávu. Obohaťte svůj pitný režim o zeleninové či ovocné šťávy.

Očistný proces sebou může přinášet dočasné nekomfortní pocity, které jsou spojené s vylučováním toxinů z našeho těla. Avšak pokud vydržíte, očistná kúra spolu s pohybem a lehkou čerstvou stravou vám přinese více energie a pevnější zdraví. 

Na duben chystáme další dvě tematické očistné kúry, ze kterých si budete moci vybrat a pokračovat tak na další úrovni. Ať se vám očista podaří!

Doporučené produkty

Detoxikace lymfatické soustavy

Domácí zdravotní péče

-10% 411 Kč
původní cena: 457,-
-+

Detoxikace jater a krve

Domácí zdravotní péče

-10% 411 Kč
původní cena: 457,-
-+

Přihlášení k odběru ájurvédského žurnálu a novinek

Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme dle podmínek zpracovávání osobních údajů. Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit kliknutím na tlačítko odhlásit či aktualizovat svá nastavení ve spodní části e-mailu. Více informací o ochraně osobních údajů naleznete na našich stránkách www.everest-ayurveda.cz.