Jste zde

Mughalský císař Akbar

Džaláluddín Muhammad Akbar známý jako Akbar Veliký (1542-1605) byl nejvýznamnějším vládcem Mughalské říše a jedním z největších panovníků celých indických dějin.

Jeho otec císař Humájun po obdržení šťastné zprávy o narození syna daroval svému věrnému palácovému poslovi v malé krabičce velice vzácnou vonnou substanci „Musk“ se slovy: „Jednoho dne se sláva mého syna rozšíří po celém světě tak, jako tahle překrásná vůně prostupuje zdejším ovzduším. Můj syn Akbar bude vnitřně i navenek velký a dobrý.“

V roce 1582 pozval císař Akbar na svůj dvůr džinistického mnicha jménem Haravidžaja, aby se zúčastnil náboženských a filozofických debat. Akbar měl tyto debaty velmi rád a snažil se do nich zapojit zástupce mnoha různých směrů. Haravidžaja představil císaři džinistický princip „ahimsy“ neboli nenásilí a na tento podnět Akbar skutečně ustanovil několik dnů, kdy bylo v celé mughalské říši zakázáno lovení a zabíjení zvěře a to i přesto, že byl sám náruživým milovníkem lovu. Při těchto slavnostních příležitostech propouštěl nejen ptáky z klecí, ale také mnoho vězňů.

Akbar byl největším ze všech mughalských císařů především proto, že vynakládal nesmírné úsilí, aby sjednotil hinduisty, muslimy a křesťany do jednoho náboženství, které nazýval „Din-i-llahi“ - láska k Bohu. Na jeho dvoře působil sbor devítí významných učenců „Navratnas“. Jedněmi z nich byli velkovezír Abu'l Fazl, hinduistický rádce Birbal a legendární hudebník Tansen. Akbar měl za manželku také rádžputskou princeznou Jodhu Bai. Byl velkorysý, soucitný a spravedlivý. Mezi mogulskými císaři byl skutečným ideálem.

Nechte se prodchnout starodávnou orientální vůní vonných tyčinek AKBAR napuštěných čistými éterickými oleji z ibiškovce, cistu, tonkových bobů, pačule, cedrového & santalového dřeva a šáchoru inspirovanými královskou vznešeností a velkorysým srdcem mughalského císaře Akbara. Objevte Attar - orientální vůně královské Indie!

Doporučené produkty

AKBAR

Osvěžující vůně ibiškovce

AKBAR
115 Kč

SHIVAJI

Uklidňující vůně guggulu

SHIVAJI
115 Kč

MAHARANA PRATAP

Povzbuzující vůně bergamotu

MAHARANA PRATAP
115 Kč

KARMAVATI

Ušlechtilá vůně myrhy

KARMAVATI
115 Kč

JODHA BAI

Okouzlující vůně jasmínu

JODHA BAI
115 Kč

MIRA BAI

Mystická vůně kadidla

MIRA BAI
115 Kč

MUMTAZ MAHAL

Opojná vůně vanilky

MUMTAZ MAHAL
115 Kč

Přihlášení k odběru ájurvédského žurnálu a novinek

Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme dle podmínek zpracovávání osobních údajů. Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit kliknutím na tlačítko odhlásit či aktualizovat svá nastavení ve spodní části e-mailu. Více informací o ochraně osobních údajů naleznete na našich stránkách www.everest-ayurveda.cz.