Jste zde

Legendární král Šivádží

Čhatrapatí Šivádží Mahárádž (1630 - 1680) byl legendární bojovník a moudrý vládce Maráthské říše, která zaujímala velkou část území současné Indie.  

Jeho sídelním městem bylo Puné, kde vládl jako král „rádža“ a později přijal titul císaře „chatrapathi“, čímž se formálně postavil na úroveň mughalského panovníka. Změnil běh indických dějin tím, že se postavil nadvládě mughalské dynastie a z podmaněného obyvatelstva vytvořil hrdou a vlasteneckou společnost, která nakonec zlomila moc mughalské říše.

Šivádží nebojoval proti muslimům ani proti jejich náboženství, ale pouze proti nadvládě mughalských vládců. Naopak, hluboce miloval a uznával všechna náboženství. Jednou řekl, že hinduismus a islám jsou projevy téhož božského ducha, a povzbuzoval každého, aby praktikoval své vlastní náboženství.

Ačkoliv plnil své panovnické povinnosti svědomitě, přesto cítil, že mu v životě něco schází. Navštěvoval tedy chrámy a poutní místa, ale nedokázal zakusit skutečný klid a mír hluboké meditace.  Začal tedy hledat mistra. Nakonec v jedné vesnici nalezl světce sedícího pod stromem s několika svými žáky. Šivádží k němu pokorně přistoupil a požádal jej, aby ho přijal za svého žáka. Světec na to odpověděl: „Přijímám tě za svého žáka, ale tvou povinností je chránit své poddané. Mou povinností zase je modlit se a meditovat. Pokud si přeješ můžeš mně čas od času navštěvovat.“ Král Šivádží souhlasil, vrátil se zpět do svého paláce, aby pokračoval ve svých panovnických povinnostech, a byl velmi šťastný, že svého duchovního Mistra opravdu našel. Tento světec se jmenoval Ramdas a psal se rok 1672.

Šivádžího jméno a sláva se rozšířily daleko za hranice Maháráštry a pronikly do všech koutů indického subkontinetu. Dokonce i britská vláda k němu chovala nesmírný obdiv. Všechny Šivádžího vnější schopnosti byly dány jeho morální odvahou a duchovním rozměrem života. Modlitba a meditace byli pro něho důležitejší než královská moc. Přál si být služebníkem Boha a nikoliv vládcem člověka. Ze své zkušenosti věděl, že úspěch, bohatství a sláva se nemohou nikdy vyrovnat vnitřnímu klidu a štěstí.

Nechte se prodchnout starodávnou orientální vůní vonných tyčinek SHIVAJI napuštěných čistými éterickými oleji z myrhovníku guggul, šalvěje, cedrového & santalového dřeva, rozmarýnu, geránia a hořkého pomeranče inspirovanými legendárním indickým králem Šivádžím, který netoužil po slávě, ale po hlubokém vnitřním klidu. Objevte Attar - orientální vůně královské Indie!

Doporučené produkty

SHIVAJI

Uklidňující vůně guggulu

SHIVAJI
115 Kč

AKBAR

Osvěžující vůně ibiškovce

AKBAR
115 Kč

MAHARANA PRATAP

Povzbuzující vůně bergamotu

MAHARANA PRATAP
115 Kč

KARMAVATI

Ušlechtilá vůně myrhy

KARMAVATI
115 Kč

JODHA BAI

Okouzlující vůně jasmínu

JODHA BAI
115 Kč

MIRA BAI

Mystická vůně kadidla

MIRA BAI
115 Kč

MUMTAZ MAHAL

Opojná vůně vanilky

MUMTAZ MAHAL
115 Kč

Přihlášení k odběru ájurvédského žurnálu a novinek

Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme dle podmínek zpracovávání osobních údajů. Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit kliknutím na tlačítko odhlásit či aktualizovat svá nastavení ve spodní části e-mailu. Více informací o ochraně osobních údajů naleznete na našich stránkách www.everest-ayurveda.cz.