Jste zde

Indický hrdina Mahárána Pratáp

Pratap Singh I., známý jako Mahárána Pratáp (1540 - 1597), byl rádžputský král Mewaru z dynastie Sisodia, který ve stopách svého otce pokračoval v boji proti expanzi Mughalské říše.

Na rozdíl od jiných rádžputských vládců, kteří mughalskou nadvládu přijali nebo se jí přizpůsobili, Mahárána Pratáp se vyznamenal tím, že odmítl uzavřít jakékoli politické spojenectví s Mughalskou říší a kladl setrvalý odpor její nadvládě. I přesto, že mughalský císař Akbar poslal Pratápovi šest mírových depeší s nabídkou nenásilného připojení k jeho říši, Pratáp zůstal pevně odhodlaný se cizí nadvládě nepoddat. V roce 1576 tak svedl s Akbarovým vojskem významnou bitvu u Haldighati, ve které byl těžce raněn a podle pověsti ho zachránil jeho kůň Četák, který ho v bezvědomí vynesl z bitevní vřavy, aby nepadl do zajetí. Mughalské vojsko sice formálně zvítězilo, ale ve skutečnosti ničeho trvalého nedosáhlo, protože se jim nikdy Pratápovo královské sídlo Udajpur, proslulé město jezer, nepodařilo pokořit.

V roce 1585 se Akbar přesunul do Láhauru, kde zůstal následujících dvanáct let. Pratáp této situace využil a postupně získal většinu svého království zpět pod svou kontrolu. Poskytoval útočiště mnoha básníkům, umělcům, spisovatelům a řemeslníkům. Za jeho vlády tak došlo k významnému rozkvětu rádžastánské kultury a dodnes je v celé Indii vnímán jako národní hrdina, který se vzepřel téměř osamoceně a bez pomoci ostatních rádžpútských vládců mocné mughalské říši. Mahárána Pratáp se proto stal pro svou legendární rádžpútskou statečnost, hrdost, čest a vlastenectví významnou inspirací pro celou řadu dalších osobností indických dějin.

Nechte se prodchnout starodávnou orientální vůní vonných tyčinek MAHARANA PRATAP napuštěných čistými éterickými oleji z damarovníku, jalovce, bergamotu, galbána, vetiveru, muškátového oříšku a santalového dřeva inspirovanými chrabrostí a nezdolnou odvahou indického národního hrdiny Mahárány Pratápa. Objevte Attar - orientální vůně královské Indie!

Doporučené produkty

MAHARANA PRATAP

Povzbuzující vůně bergamotu

MAHARANA PRATAP
115 Kč

AKBAR

Osvěžující vůně ibiškovce

AKBAR
115 Kč

SHIVAJI

Uklidňující vůně guggulu

SHIVAJI
115 Kč

KARMAVATI

Ušlechtilá vůně myrhy

KARMAVATI
115 Kč

JODHA BAI

Okouzlující vůně jasmínu

JODHA BAI
115 Kč

MIRA BAI

Mystická vůně kadidla

MIRA BAI
115 Kč

MUMTAZ MAHAL

Opojná vůně vanilky

MUMTAZ MAHAL
115 Kč

Přihlášení k odběru ájurvédského žurnálu a novinek

Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme dle podmínek zpracovávání osobních údajů. Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit kliknutím na tlačítko odhlásit či aktualizovat svá nastavení ve spodní části e-mailu. Více informací o ochraně osobních údajů naleznete na našich stránkách www.everest-ayurveda.cz.