Jste zde

Moringa známá jako „strom života”

Moringa, latinsky moringa oleifera, je štíhlý strom rostoucí na úpatí Himálaje z čeledi moringovitých. Nyní roste na celém indickém subkontinentu, v Arábii, Africe a na Madagaskaru, nicméně v ušlechtilé podobě se pěstuje již po celém světě.

Moringa dorůstá do výšky až 12 m a je charakterizována  svými cca 30 cm dlouhými latami květů a tobolkami tvaru lusku s vysoce olejnatými semeny. Někde se jí přezdívá také „křenový strom“ nebo „paličkový strom“.

Moringa jako univerzální všelék

Moringa je mnoha kulturami popisována jako univerzální „všelék”. Pro své blahodárné účinky je a byla známá nejenom v ájurvédě, ale také ve starodávném Egyptě a později i v antickém Řecku a Římě. V Africe je pak přezdívána jako „strom zázraků”. V moderním světě je zařazována mezi tzv. „superfoods” neboli superpotraviny, které jsou charakterizovány svým vysokým obsahem živin, vitaminů, minerálů, enzymů a antioxidačních látek.

Všestranné využití moringy je spojené především s indickým subkontinentem a Afrikou, kde se zpracovávají zejména její listy, které bývají součástí běžné stravy a přidává se do salátů, polévek a omáček. Listy jsou bohaté na mnoho minerálů jako např. draslík, fosfor, vápník, mangan, hořčík, zinek a železo, vitamínů jako je betakaroten, riboflavin, biotin, kyselina listová a askorbová, omega 3 a 6 nenasycených kyselin a bílkovin. Plody ve formě zelených lusků se pak užívají především v Indii. Semena moringy se pak praží a chutnají jako ořechy.

Ájurvéda i tradiční lidové léčiteství využívá téměř všechny části tohoto stromu a to k léčbě až 300 různých druhů nemocí. Listy a šťáva z listů se používají především k hojení očí při mechanickém poškození, při alergiích, astmatu, při potížích s nadýmáním, proti projevům stárnutí, vysokému tlaku, ztrátě krve, bronchitidě, choleře, kolitidě, cukrovce, průjmu, zánětům, počátečním patologiím kostí a bolestech hlavy. Kořeny se používájí k poruchám trávení, k tlumení bolesti, proti parazitům a semena mají pak především protizánětlivý účinek a tlumí horečku.

Tradiční léčitelé z jihovýchodní Asii pak moringu používají ještě k léčbě revmatismu, nervozity, tuberkolózy, poruchám sluchu, virovým infekcím, zácpě a šerosleposti. Květy pak nachází využití jako povzbuzující prostředek pro studenty k podpoře bdělosti, lepší koncentraci, vyrovnanosti a stimulaci k fyzické aktivitě a hubnutí.

Odborné studie dokázaly, že extrakt z moringy má velmi pozitivní vliv proti volným radikálům v těle a působí jako silný antioxidant proti stárnutí organismu. Dále bylo dokázáno výrazné snížení hladiny cukru v krvi, stejně jako snížení lipidů v plasmě.

Jak získat moringu u nás?

A v jaké podobě můžete moringu získat u nás? Většinou na ni narazíte v podobě prášku, kapslí či sušených listů, dokonce se dají sehnat i semínka, ale to je vzhledem k českému podnebí výzvou pro opravdové zahradníky. Vyzkoušet můžete naší unikátní kombinaci Amalaki s Moringou pro posílení imunity a větší odolnosti vůči stresu ve formě čistě namletého prášku v RAW kvalitě, který pak můžete snadno zalít horkou vodou, zpříjemnit chuť medem, či přidat do smoothie, štáv či kaší.

Doporučené produkty

ÁJURVÉDSKÝ ŽURNÁL podzim 2020

Stáhněte si zdarma inspirativní čtení!
Podívejte se do e-shopu

Přihlášení k odběru ájurvédského žurnálu a novinek

Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme dle podmínek zpracovávání osobních údajů. Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit kliknutím na tlačítko odhlásit či aktualizovat svá nastavení ve spodní části e-mailu. Více informací o ochraně osobních údajů naleznete na našich stránkách www.everest-ayurveda.cz.