Jste zde

Vznešené přírodní vonné směsi z Japonska

Vůně obohacují lidský život více, než by se mohlo zdát. Uchovávají mimo jiné třeba podobu našich vzpomínek na konkrétní místa a prožité situace a tím nám je vrývají více do paměti. Určité vůně mají navíc schopnost vytvořit posvátnou atmosféru, díky které se lidská mysl dokáže pozvednout nad všední úroveň každodenní existence. 

S vonnou tyčinkou z východu na západ 

Užívání vonných tyčinek se rozvíjelo již od starověku, především v buddhistické a hinduistické tradici a později i v dalších náboženských směrech. V Japonsku, Indii, Tibetu a Číně se tak výroba vonných směsí stala posvátným rituálem, který souvisí s vykonáváním duchovní praxe. Vonné tyčinky se od té doby zapalují ve svatyních a chrámech, aby očistily vzduch od negativních vibrací a lépe se navodila kontemplativní atmosféra při modlitbách a meditacích. Určité typy vůní dokáží stimulovat lidskou mysl tak, aby upokojila své myšlenky, soustředila se na trvalejší zdroj pravdy uvnitř nás a prohlubila tak prožitek míru, spokojenosti a harmonie.

Kvalitní vonné esence a tyčinky včetně kadidla z východu putovaly na západ stejně jako koření a další zboží z orientu na hřbetech velbloudů v karavanách po hedvábné stezce nebo po moři na palubách dřevěných lodí. Postupně se tak vůně z východu staly běžnou součástí životů lidí po celém světě a začaly se používat při běžných událostech třeba ke zpříjemnění atmosféry v domácnosti, odpočinku po práci nebo k relaxačním masážím.

Účinky vonných směsí

Každá bylina, koření či dřevina má již od pradávna svůj vlastní terapeutický účinek, právě i proto každá vůně jednotlivé zapálené směsi má svůj jedinečný vliv na naše tělo, ducha i mysl. Proto Mistři vůní byli velmi často dobrými znalci účinků jednotlivých rostlin, což jim umožňovalo jednodušší a účinnější mísení jednotlivých směsí ke konkrétním účelům. Zatímco některé směsi dokážou vytvořit atmosféru příjemné pohody, klidu a odpočinku, jiné mají schopnost posílit naši koncentraci a zbystřit pozornost.

Už jste zkusili tradiční přírodní vonné směsi z Japonska?

Vonné tyčinky ze známé řady Kenmei Do a Hikali Koh pochází od Mistrů starodávného umění vůní japonských chrámů, kteří po staletí předávali tuto skrytou znalost svým nejvybranějším žákům. První záznamy receptů vonných směsí byly dochovány v Japonsku před tisíci lety. Receptury byly předávány především verbálně a udržovány v přísném utajení po mnoho staletí, proto mnoho starodávných receptur zůstává širší veřejnosti stále skryto. I dnes jsou tyto směsi vyráběné stále tradičním způsobem v malých rodinných manufakturách. 

Vonné byliny, vzácná dřeva, pryskyřice a mech

Hlavní podstatou tradice japonských vůní je jejich výjimečné složení smíchané z vonných bylin, dřev, stromových kůr, pryskyřic, mechů a koření jako je např. skořice, badyán a muškátový oříšek. Jejich základem je dřevo tropického stromu Persea thunbergii neboli japonsky Tabu-no-ki spolu se santalovým dřevem. Rozemletý dřevěný prášek tohoto stromu se mísí s vodou a vytváří tak tvárnou pastu, do které se pak přimíchávají ostatní jemně rozemleté přísady. Výsledná vonná pasta se pak lisuje a protlačuje přes drobné kulaté otvory. Vylisované tyčinky se poté krájí, suší a jsou uloženy v suchých místnostech na 1-4 roky k důkladnému dozrání aroma. 

Tradičně rozdělujeme japonské vonné směsi na jarní, letní, podzimní a zimní. Jarní a letní vůně jsou více jemné, svěží, lehké a často nasládlé. Jejich základ tvoří vonné byliny, méně častěji pak květiny, zatímco podzimní a zimní vůně jsou těžší, kořeněnější, hutnější a výraznější. Základem v nich je především koření jako je např. skořice, hřebíček, byliny, dřeviny a pryskyřice. 

Jemnost a přírodní kvalita 

Od klasických běžně dostupných vonných tyčinek se řady Kenmei Do a Hikali Koh liší svou 100 % přírodní kvalitou a originalitou složení. Neobsahují žádné chemické přísady, ani bambusové či jiné dřívko, které po vyhoření tyčinky nepříjemně doutná a může působit dráždivě. Proto jsou tyto vonné směsi vhodné i pro citlivé jedince. 

Zpříjemněte si zimní večery voňavým dotekem vzdáleného Japonska, který vás unese do svého jedinečného světa poezie, umění, malebných zahrad a překrásných chrámů. Vneste do svého života nový smysl pro pokoru a vznešenost!

Doporučené produkty

SHIRATAMA

Perla moudrosti

SHIRATAMA
135 Kč
za 1 roličku

JUNDO

Životní energie

JUNDO
135 Kč
za 1 roličku

NOBARA

Divoká růže

NOBARA
159 Kč
za 1 roličku

SHICHIKEN

Sedm moudrostí

SHICHIKEN
119 Kč
za 1 roličku

Přihlášení k odběru ájurvédského žurnálu a novinek

Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme dle podmínek zpracovávání osobních údajů. Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit kliknutím na tlačítko odhlásit či aktualizovat svá nastavení ve spodní části e-mailu. Více informací o ochraně osobních údajů naleznete na našich stránkách www.everest-ayurveda.cz.