Jste zde

FAQ - užívání ájurvédských přípravků

Zde najdete odpovědi na časté dotazy týkající se správného užívání, přípravy či kombinování ájurvédských přípravků, které vychází z dotazů našich zákazníků. Pro snadnější orientaci jsou otázky a odpovědi řazeny do několika okruhů. 

Pokud je váš dotaz specifičtější a potřebujete se zeptat na užívání konkrétního přípravku ve vašem individuálním případě, kontaktujte nás emailem nebo telefonicky. 

  1. Ájurvédské čaje - příprava, užívání, kombinace více čajů

  2. Ájurvédské elixíry - příprava, užívání, kombinace více elixírů

  3. Ájurvédské zdravotní kúry

  4. Ájurvédské nápoje

  5. Ájurvédské ovoce

  6. Kombinování ájurvédských přípravků

  7. Obecné dotazy

1. Ájurvédské čaje

Jak správně připravit ájurvédský čaj, aby měl nejlepší účinek? Himálajské byliny je především potřeba nechat alespoň 3–5 minut povařit a ne je pouze louhovat. Bylinné směsi jsou připravené z různých částí rostlin, často i kořenů, které potřebují projít varem, aby byl odvar opravdu účinný. Na jednu čajovou lžičku směsi (cca 2g) počítejte 250 ml vody. Takto připravený odvar má silnější působení, jemnější chuť (odlišné chutě obsažených bylin se lépe promísí) a příznivěji ovlivňuje trávení, které je důležité pro správné vstřebávání prospěšných výtažků z himálajských bylin. 

Stačí čaj jen zalít horkou vodou, nechat vylouhovat a nevařit ho, když v práci nemám možnost vaření? Pokud užíváte bylinný čaj spíše k udržení nebo podpoření stávající dobré zdravotní kondice, čaj vařit nemusíte a jen přelijte 1 čajovou lžičku bylinné směsi 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat (ideální způsob v případě Ájurvédských relaxačních čajů). Pokud ovšem spoléháte na hlubší zdravotní účinek čaje, je povaření bylinné směsi nutné. Doporučujeme uvařit si ho doma a přelít do termosky, kterou si můžete vzít sebou do práce nebo na cesty. Čaj se tím zároveň uchová neustále teplý.

Kdy mám ájurvédský čaj nejlépe užívat? Pro optimální působení bylinného odvaru pijeme čaje teplé nejlépe ráno před snídaní (obzvlášť ty s detoxikačními účinky) a večer před spaním, případně během dne jednu hodinu před jídlem.

Kolik šálků ájurvédského čaje mám za den vypít? Ideální dávkování jsou 2 - 3 šálky denně. V případě potřeby nebo akutnosti (např. při nachlazení nebo zažívacích potížích) lze ale čaje užívat ve větším množství a vypít až 1,5 litru denně. Pro ulehčení přípravy si můžete uvařit větší množství bylinné směsi najednou a buď uchovat tekutinu teplou v termosce nebo si čaj přihřát v hrnci.

Je možné čaje sladit? Specifická chuť každého čaje je součástí terapeutického působení a odpovídá ájurvédským vlastnostem šesti chutí. Proto doporučujeme nepřidávat žádná sladidla, ale pokud není ve vašich silách čaj jinak vypít, můžete si přidat menší množství medu. 

V bylinné směsi nejsou vidět části rostlin jako jsme zvyklí u českých bylin, je to v pořádku? Jednotlivé části bylin (květy, plody, semena, stonky, listy, kůra, oddenky a kořeny) se cíleně rozemílají na jemné části, aby mohlo dojít k jejich homogennímu promísení, které zaručuje nejkvalitnější účinnost ájurvédských směsí. Jedná se o tradiční ájurvédský proces zpracování.

Má se čaj hned po vyluhování vypít (i s částicemi bylin) nebo přecedit přes síto nebo plátýnko? Byliny, které vyluhujete a jsou na dně šálku, nepijte. Jejich zdravé výtažky jsou v tekutině - bylinném odvaru, který ájurvédská medicína nazývá kvatha. Buď vypijte čaj a byliny nechte na dně, kde se usadí, nebo si ho přeceďte, pokud vás tam kousky bylin ruší.

Měl by se ájurvédský čaj pít vždy teplý? Ano, organismus reaguje na teplou tekutinu lépe, protože odpovídá teplotě vnitřního prostředí a je tedy pro tělo příznivá. Zdraví prospěšné výtažky z bylin se pak lépe vstřebávají. 

Jak dlouho by se měl ájurvédský čaj užívat? Čaje se užívají do té doby, než se obnoví kýžené funkce organismu. Záleží to tedy na povaze zdravotního problému. V případě např. akutních zažívacích potíží či dočasného nachlazení, stačí užívat čaj několik dnů. V případě dlouhodobějších chronických problémů nebo očistných či regenerujících bylinných směsí užívejte čaj po dobu 1–3 měsíců v souladu s denním dávkováním (2-3x denně) a po spotřebování každého 100g balení udělejte týdenní pauzu.

Je možné ájurvédský čaj užívat dlouhodobě? Každý ájurvédský čaj je vyváženou směsí více druhů bylin, přičemž žádná z nich není obsažena v takovém množství, aby v dlouhodobém měřítku ovlivňovala organismus na základě svého jednostranného působení. Účinek ájurvédského čaje je vytvořen vzájemným synergickým působením obsažených bylin. Ájurvédské čaje můžete tedy užívat dlouhodobě, nezapomeňte však po spotřebování každého balení udělat týdenní pauzu.

Mohou se himálajské čaje užívat kromě týdenní pauzy v neomezené době, třeba půl roku, rok? Ano. 

Je možné po spotřebování více kusů balení pokračovat v užívání čaje, nebo je vhodné udělat nějakou časovou přestávku? Ano, po spotřebování každého balení (100g) udělejte týdenní pauzu.

Dají se ájurvédské čaje mezi sebou kombinovat? Ano, ale není dobré jich užívat příliš mnoho najednou a také záleží na tom, jaké to jsou. Doporučujeme užívat maximálně dva čaje zároveň (při pravidelném užívání 2-3 šálků denně). Více čajů lze střídat v denním či týdenním režimu, pokud je používáme při akutnějších zdravotnějších potížích (např. Tulsi, Dalchini, Katphala či Nagara při nachlazení a poklesu imunity). Pokud užíváme více druhů čajů najednou, pijeme je vždy odděleně s odstupem jedné hodiny. Není ovšem vhodné současně kombinovat čaje, které napravují funkci klíčových tělesných orgánů, např. jater (Kalamegha) a ledvin (Varuna) apod. V tom případě je potřeba užívat nejprve jeden čaj a poté druhý.

Jak se užívá čaj "Apana" pro klidnou menstruaci? Tento čaj je důležité pít několik dní před menstruací a pak v průběhu cyklu.  

2. Ájurvédské elixíry

Jak správně užívat ájurvédský elixír? 1 čajovou lžičku (cca 5 g) užívejte 2–3x denně na lžičku a zapijte šálkem vlažného mléka/rostlinného mléka, vody nebo ájurvédského čaje, pokud ho užíváte v rámci ájurvédské zdravotní kúry spolu s elixírem. Z elixíru si můžete také připravit nápoj: 1 čajovou lžičku rozmíchejte ve 250 ml vlažného mléka či vody. Pro jejich optimální působení je užíváme před jídlem.

Užívají se ájurvédské elixíry se po jídle nebo před jídlem? Ideální je užívat je před jídlem a nechat 1h od jídla odstup.

Jak dlouho se mají ájurvédské elixíry užívat? To záleží na povaze zdravotního problému. Jedno balení (200g) vydrží 10-14 dní, doporučujeme tedy ve většině případů (pokud se nejedná o akutní onemocnění, které do té doby odejde) spotřebovat alepoň dvě balení. V případě závažnější nápravy tělesného nebo psychického zdraví je zapotřebí užívat elixíry v dlouhodobějším režimu v rozmezí 1-3 měsíců v souladu s denním dávkováním.

Mohou se ájurvédské elixíry užívat dlouhodobě? Určitě ano, ale po každém měsíci užívání udělejte týdenní pauzu. 

Jak ájurvédský elixír chutná? Celková chuť každého elixíru je součástí jeho terapeutického působení a záleží na tom, jaké byliny obsahuje. Některé jsou sladší, některé trochu trpčí, hořčí nebo pálivější. Všechny jsou ale díky třtinovému sirupu, který obsahují, především do sladka. Jejich specifická chuť odpovídá ájurvédským vlastnostem šesti chutí a je vnímána velice individálně podle aktuálního zdravotního stavu a dóšického typu člověka.

Mohou se ájurvédské elixíry kombinovat? Ano, ale doporučujeme užívat maximálně dva bylinné elixíry zároveň. Více elixírů lze střídat v denním či týdenním režimu, pokud je používáme k obnově zdraví při běžných akutních potížích jako je nachlazení či žaludečně-střevní poruchy. V případě takové potřeby lze elixíry použít ve větším množství a spotřebovat až 1 balení za 3 dny. 

Mohu užívat současně dva elixíry (Raktaprash a Mutraprash), nebo si mám mezi těmito 2 produkty udělat pauzu? Mezi elixíry si udělejte odstup minimálně jedné hodiny, vzhledem k tomu, že je každý určen na jiný zdravotní problém.

Jak ájurvédský elixír po otevření skladovat? Ájurvédské elixíry uchovávejte i po otevření při běžné pokojové teplotě.

3. Ájurvédské zdravotní kúry

Přečtěte si náš článek Jak užívat ájurvédské zdravotní kúry. Najdete v ní kromě návodu na užívání jednotlivých kombinací obsažených ájurvédských přípravků také detailnější doporučení, jak upravit svůj režim při podstoupení detoxikační, revitalizující, posilující či regenerující terapie.  

Kdy mám ájurvédskou kúru nejlépe užívat? Ájurvédskou kúru užívejte 2-3x denně v těchto denních dobách: ráno nalačno, během dne 1h před nebo 1h po jídle a večer před odpočinkem.

Jak dlouho mám ájurvédskou kúru užívat? Ájurvédská zdravotní kúra se užívá v rozmezí 1 - 3 měsíců. Po každém měsíci je dobré udělat týdenní pauzu. Balení ájurvédských kúr -tak, jak je doporučujeme - je koncipováno vždy na 1 měsíc. Pokud potřebujete užívat kúru až tři měsíce, je potřeba si kúru objednat třikrát.

Jak dlouho před nebo po jídle mám kúru užívat? Doporučujeme kúru užívat 1h před nebo 1h po jídle.

Mám užívat všechny přípravky v ájurvédské kúře v jeden den nebo střídavě po dnech? Ve většině případů jsou kúry míněny na každodenní užívání všech obsažených přípravků. Výjimku tvoří varianta, kdy kúru tvoří 2 různé ájurvédské čaje a 2 různé elixíry (např. Detoxikace od alergenů), v tom případě užívejte nejprve kombinaci 1 čaje a 1 elixíru a druhý měsíc druhého čaje s druhým elixírem, dle návodu u konkrétní kúry a podle akutnosti zdravotního problému. Přečtěte si návod na užívání jednotlivých kombinací ájurvédských kúr v našem článku Jak užívat ájurvédské zdravotní kúry.

Mám užívat všechny produkty v rámci ájurvédské kúry najednou nebo s odstupem? Pokud se jedná o ájurvédský  čaj a elixír, můžete je užívat současně ve stejnou chvíli. Pokud kúra vedle čaje a elixíru obsahuje i ájurvédský nápoj, užívejte nápoj kdykoli během dne, kdy na to máte prostor jako podpůrný doplněk k čaji a elixíru.

Můžu zapít elixír přímo ájurvédským čajem? Ano, můžete. Kúra obsahuje přípravky, které jsou spolu kompatibilní.

V ájurvédské kúře "Detoxikace střevního traktu" jsou dva elixíry, jak se mají užívat? Např. Purishaprash ráno a Chyawanprash večer, nebo nejprve zpracovat jeden elixír a poté druhý? Obě možnosti jsou v tomto případě, kdy jedním z elixírů je Chyawanprash, v pořádku. Buď užívejte 2- 3x denně šálek čaje spolu se lžičkou jednoho elixíru a po spotřebování užívejte další druh, nebo můžete užívat ráno s čajem jeden elixír a večer s druhám šálkem čaje ten druhý.

Píšete, že elixír se má užívat samostatně nebo zapít vlažným mlékem či vodou. Po ájurvédském čaji mám tedy elixír zapít mlékem či vodou? Elixír můžete zapít přímo ájurvédským čajem či teplou vodou.

Jak dlouho ájurvédská zdravotní kúra vydrží při pravidelném užívání? Balíčky ájurvédských zdravotních kúr jsou koncipovány na dobu jednoho měsíce. Pokud je chcete užívat déle, je nutné si zakoupit více balíčků. 

Dají se ájurvédské kúry kombinovat, lze jich užívat více najednou? Kombinaci více ájurvédských kúr nedoporučujeme, protože každá kúra obsahuje minimálně dva druhy přípravků, které je nutné užívat 2-3x denně po dobu alepsoň jednoho měsíce. Více kúr najednou během jednoho měsíce by tedy pro tělo bylo matoucí a zatěžující a jejich účinek by se tím snížil. Působení bylin v organismu kromě pravidelnosti potřebuje také dostatečný časový prostor, kdy byliny mohou nerušeně a cíleně působit. Proto je nutné s další kúrou počkat na další měsíc, aby tělo získalo maximální užitek z obou. 

4. Ájurvédské nápoje

Jak se správně ájurvédský nápoj připravuje? Pro získání zdravého chutného nápoje rozmíchejte 1 čajovou lžičku (cca 2 g) jemně namleté směsi ve 250 ml teplé vody, přidejte med podle chuti a několik kapek citrónu. Směs lze také přidat do smoothies a čerstvých šťáv.

Je potřeba vypít i část směsi, která zůstane na dně? Jak se ájurvédský nápoj správně užívá? Rozemletý prášek neboli "churna" se konzumuje přímo v teplé tekutině s vodou. Na rozdíl od instantních nápojů, kdy přídatné látky rozpustí jeho obsah do chemického roztoku, čisté směsi Amalaki nápojů jsou připravovány ve 100 % přírodní RAW kvalitě a neobsahují žádné konzervační ani přídatné látky. Jemně namletý prášek se proto ve vodě nikdy nerozpustí. To nejcennější, co nápoj obsahuje, je rozemletá směs bylin, kterou je potřeba v teplé vodě rozmíchat a s přidáním lžičky medu a několika kapek citrónu pak celý obsah vypít. Med se v ájurvédě užívá jako vodič bylinných účinků, které se potom lépe vstřebávají do tělesných tkání. 

Jak dlouho ájurvédský nápoj vydrží při pravidelném užívání než ho spotřebuji? Jedno 100 g balení poskytuje 50 šálků horkého nápoje. Tedy 25 dní pokud ho užíváte dvakrát denně.

5. Ájurvédské ovoce

Jak dlouho vydrží ovoce otevřené? Vzhledem k uzavíratelnému balení vydrží ovoce minimálně tak dlouho, jako je jeho minimální doba spotřeby.

Je ovoce sířené? Ájurvédské ovoce není sířené a neobsahuje žádná barviva ani konzervanty. Ájurvédské plody se nejprve naporcují na menší části, poté ponoří do lehkého přírodního třtinového sirupu, který slouží jako nejlepší přirozené prostředí pro uchování trvanlivosti a na závěr se jen solárně vysuší. Tímto tradičním procesem dochází k zachování maximálního množství všech zdraví prospěšných látek, které ovoce obsahuje a zároveň zůstává šťavnaté a plné chuti.

Je ovoce něčím slazené? Ano, ájurvédské ovocné plody jsou během šetrné přípravy ponořeny do přírodního třtinového sirupu, kde se několik minut blanšírují. Je to proces přirozené konzervace, aby ovoce vydrželo déle a nemuselo se deformovat a znehodnocovat chemickou konzervací. Poté se propláchne čistou vodou, aby se odstranil přebytečný sirup a ovoce ho tak obsahovalo co nejméně.  

Kolik amalaki nebo ájurvédského ovoce mám spotřebovat? Obecné doporučené dávkování ájurvédských ovocných plodů je 10 kousků denně. V případě běžného každodenního doplňování vitamínu C vystačí jedno 100g balení na dobu třech dnů. V případě zvýšené potřeby vitamínu C - při poklesu imunity, při nemoci, rekonvalescenci, sportovní výkonnosti či jiném fyzickém a psychickém zatížení je nutné spotřebovat jedno balení denně.

6. Kombinace ájurvédských přípravků

Mohu užívat zároveň čaj "Prana" a "Pranaprash" a "Jatamansi" s "Majjaprashem" a "Manoprashem" (na únavový syndrom), tedy vše v jednom měsíci? To nedoporučujeme. Je to pro tělo během jednoho měsíce přílš mnoho, aby vědělo, jak na to zareagovat. Užívejte nejprve čaj Prana s elixírem Pranaprash a poté další měsíc kombinaci Jatamansi, prvních čtrnáct dní s elixírem Majjaprash a druhých čtrvnáct dní s elixírem Manoprash. Na únavový syndrom bychom vám ale spíše doporučili ájurvédskou zdravotní kúru "Únava a nedostatek energie", která obsahuje čaj Udana, elixír Chywanprash a ájurvédský nápoj Amalaki Ashwagandha. 

Po covidu mne pobolívá slezina a játra z únavy, mám na to čaj "Ranjaka s čajem "Manjistha" a elixírem "Raktaprashem", mohu to brát takto najednou? Ano, můžete. Mezi čaji si ale nechte alespoň hodinu odstup.

Když si dám dva čaje v jednom měsíci a každý je na něco jiného, je to jedno, jak je nakombinuju? Stačí ten rozestup 1 hodiny a pak je to na mých preferencích? Ano. Výjimkou jsou ale čaje, které jsou určeny k obnově hlavních tělesných orgánů jako je srdce, játra a ledviny. Ty potřebují samostatné působení. Zkombinovat je ale můžete s elixírem, který je určen pro stejný orgán.

Dlouhodobě mám střevní potíže a zakoupila si 2 čaje - "Shunti" a "Triphala" a chtěla bych je užívat současně. Můžete mi doporučit vhodné dávkování. Pít každý 3x denně určitě nezvládnu, ale předpokládám, že se čaje vhodně doplňují a dají se vzájemně kombinovat. Ano, tyto čaje se dají užívat současně, můžete je střídat v denním či týdenním režimu. Další možností by mohlo být také užívání buď čaje Shunthi nebo Triphaly spolu s elixírem Purishaprashem nebo Chyawanprashem.

Zakoupila jsem si u vás čaj Abhaya a elixír Manoprash s tím, že bych ráda docílila zlepšení hodnot LDL a celkového cholesterolu v krvi, ale nevím, zda mohu užívat obojí najednou (ráno a večer čaj a elixír třeba v poledne) nebo raději přípravky užívat postupně, tj. např. nejprve vypít celé balení čaje a pak začít užívat elixír? Čaj i elixír můžete užívat najednou, je to velice vhodná kombinace. Užívejte čaj i elixír současně 2-3x denně. Elixír můžete ájurvédským čajem i zapít.

Manželovi jsem koupila čaje Ashwagandha a Jatamansi s tím, že ráno bude pít jeden a večer druhý - je možné to takto kombinovat? Ano, můžete takový režim zkusit, tyto čaje jsou si v účincích i obsahu bylin poměrně blízké. Větší účinnost by ale měly, pokud by se každý čaj pil alespoň dvakrát denně, proto zvažte, jaký problém vašeho manžela víc trápí a pak lze čaje střídat v týdenním režimu, kdy jeden týden pije 2-3x denně jeden čaj a druhý týden druhý. Ashwagandha je vhodná při nespavosti, stresu a psychickém vyčerpání a je důležité ho pít večer hodinu před spaním. Jatamansi je vhodný při úzkostech, depresích a celkovém psychickém rozrušení. 

Užívám "Raktaprash" a ráda bych si koupila i čaj "Kalamegha". Mám zjištěny nově žlucníkové kameny. Jak mám správně tyto dva produkty užívat ( odstup od sebe...)? Elixír Raktaprash a čaj Kalamegha můžete užívat současně, protože jsou oba přípravky určeny na regeneraci jater, krve a žlučníku.

Mohu užívat všechny tři přípravky (čaj "Triphala" a elixíry "Chyawanprash" a Purishaprash") najednou ráno a večer? Užívejte vždy čaj a k němu jeden z elixírů. Ty můžete střídat v denním či týdenním režimu nebo spotřebovat jeden a pak začít s druhým.

Chtěla jsem si zakoupit "Omlazující a revitalizační kůru na hubnutí", čaj "Pitta", který zřejmě odpovídá mému momentálnímu nastavení a čaj "Jatamansi", jelikož dlouhodobě trpím výkyvy nálad a sklonem k depresím. Je možné užívat společně kůru na hubnutí a čaj JATAMANSI a poté v týdenní pauze čaj PITTA nebo je lepší je vůbec nemíchat dohromady? Ano, užívejte nejprve měsíc kúru na hubnutí (ráno a večer čaj Vidanga se lžičkou elixíru Medaprash) a během dne si můžete uvařit čaj Jatamansi. Po skončení kúry můžete pít čaj Pitta na harmonizaci celkové psychosomatické rovnováhy.

Koupila jsem si čaj "Karavi" a "Nimba" a elixír "Svedaprash". Mám brát všechno naráz? Nebo nějak střídat? Čaj Karavi a čaj Nimba můžete střídat v denním či týdenním režimu a k oběma čajům můžete užívat lžičku elixíru Svedaprash.

Zakoupila jsem si 3 verze imunitních balíčků - Imunita a dýchací cesty, Imunita a krásná pleť a Imunita a redukce kyselosti. Lze je užívat najednou? To nedoporučujeme. Každý imunitní balíček potřebuje svůj prostor na to, aby mohl působit na daný zdravotn probléma a proto je doporučujeme užívat postupně. U těchto tří bychom poradili nejprve dýchací cesty, poté redukci kyselosti a na závěr krásnou pleť.

7. Obecné dotazy

Jsou ájurvédské přípravky bezlepkové? Ano, všechny naše ájurvédské přípravky jsou bezlepkové.

Je ájurvédský přípravek vhodný pro kojící ženy? Ze zákona jsou obecně všechny doplňky stravy nevhodné pro těhotné a kojící ženy a děti do tří let.

Je ájurvédský přípravek vhodný pro těhotné ženy? Ze zákona jsou obecně všechny doplňky stravy nevhodné pro těhotné a kojící ženy a děti do tří let.

Je ájurvédský přípravek vhodný pro děti? Ze zákona jsou obecně všechny doplňky stravy nevhodné pro těhotné a kojící ženy a děti do tří let.

Přihlášení k odběru ájurvédského žurnálu a novinek

Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme dle podmínek zpracovávání osobních údajů. Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit kliknutím na tlačítko odhlásit či aktualizovat svá nastavení ve spodní části e-mailu. Více informací o ochraně osobních údajů naleznete na našich stránkách www.everest-ayurveda.cz.